2020 m. spalio 25 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt
Versija spausdinimui
Ekspozicija

Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas
EKSPOZICIJA „TUSKULĖNŲ DVARO PASLAPTYS“
(Žirmūnų g. 1N, Vilnius )


www.tuskulenumemorialas.lt


Tuskulėnų dvaro istorija glaudžiai susijusi su tragiškais XX a. vidurio įvykiais, nors mena ir laikus, kuomet jo teritorijoje XVII a. buvo degamos plytos Petro ir Povilo bažnyčiai, o XIX a. vid. dvaro rūmuose rinkosi Vilniaus intelektualai. 1944–1947 m. čia buvo slapta užkasti NKGB (MGB) vidaus kalėjime ir Vilniaus apylinkėse nužudyti antisovietinio ginkluotojo pasipriešinimo kovotojai ir jų vadai, dvasininkai ir kiti asmenys, neįtikę sovietiniam totalitariniam režimui.

Žmogaus rankos gali sukurti baroko perlą, puoselėti kultūrą, tačiau jos gali ir žudyti bei kasti kapaduobes Tuskulėnuose. Todėl ekspozicijos simboliu tapo žmogaus rankų pirštų antspaudai – rankų, kurios ir kuria, ir griauna.


Plačiau

I. TUSKULĖNAI XVI–XXI a.

Archeologiniai radiniai bei ikonografinė medžiaga iliustruoja Tuskulėnų dvaro istoriją. Eksponuojama restauruota XVII a. keramikos degimo krosnis.
Plačiau

II. TUSKULĖNŲ MASINĖ KAPAVIETĖ

Eksponuojami dokumentai, atskleidžiantys sovietinio okupacinio režimo teismų pasmerkimo mirčiai procesą, pastangas paslėpti nužudytųjų užkasimo vietas. Eksponuojami archeologinių tyrimų metu rasti radiniai, nužudytųjų asmenų artimųjų dovanoti daiktai.
Plačiau

III. Vyskupas VINCENTAS BORISEVIČIUS

Atskleidžiama vyskupo Vincento Borisevičiaus dvasios stiprybė žiauraus totalitarinio sovietinio režimo akivaizdoje. Eksponuojami archyviniai dokumentai iš vyskupo baudžiamosios bylos, liturginiai drabužiai, asmeniniai daiktai, fotografijos.
Plačiau

IV. MIRTIES NUOSPRENDŽIŲ VYKDYMAS 1944–1947 m.

Atskleidžiami brutalūs būdai, kuriais buvo nužudyti nuteistieji. Eksponuojami archyviniai dokumentai, pateikiantys informaciją apie egzekucijų vykdytojus, už „gerą tarnybą“ gauti apdovanojimai.
Plačiau


Ekspozicijos „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ atidarymas

 

Pritaikyta neįgaliesiems

 

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”