2020 m. rugsėjo 26 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt
Versija spausdinimui
Koplyčia-kolumbariumas

Kolumbariumas (lot. columbarium) – tai urnų su mirusiojo palaikais laikymo patalpa, statinys ar salė. Dažniausiai statomas prie krematoriumų ir kapinėse.


Tuskulėnų dvaro teritorijoje atlikus archeologinius kapaviečių ir antropologinius rastų palaikų tyrimus, parengtas jų amžinojo poilsio vietos – koplyčios-kolumbariumo – projektas. Jį rengė autorių kolektyvas: architektai Vytautas Edmundas Čekanauskas ir Algirdas Umbrasas, architektė restauratorė Lina Masliukienė, skulptorius Gediminas Karalius, tapytojas monumentalistas Gitenis Umbrasas. Techninį projektą parengė ir jo įgyvendinimą prižiūrėjo architektai Marius Šaliamoras ir Jūras Balkevičius. Tuskulėnų rimties parką sukūrė ir pastatus restauravo VĮ „Lietuvos paminklai“.


Projekto autoriai pasirinko pilkapio formos statinį, kuriame per 2004 m. Vėlines atgulė Tuskulėnuose atkastų žmonių palaikai. Jame vienodose urnose-karsteliuose, sudėtose į kriptas, palaidoti 717 žmonių palaikai, kitų septynių asmenų palaikai atiduoti artimiesiems, Telšių vyskupijai.


2009 m. koplyčią-kolumbriumą papuošė meninis kūrinys – skliautinė mozaika „Trejybė“, simbolizuojanti Likimą, Laimę ir Laisvę. Jos autorius – G. Umbrasas. Iš balto ir geltono aukso gabaliukų ir spalvoto stiklo sulipdytas meno kūrinys skirtas sovietinio režimo aukoms pagerbti. Jis vaizduoja trijų paukščių – sakalo, pelėdos ir gulbės – sparnų sankirtą. Pilkapio viršūnę užbaigia karūna, kurią sukūrė G. Karalius.


Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse esanti koplyčia-kolumbariumas simbolizuoja aukų atminimo ir pagerbimo įamžinimą. Tai rimties ir susikaupimo erdvė.


Darbo dienomis koplyčia-kolumbariumas atvira lankytojams pageidaujant:
pirmadieniais–antradieniais nuo 9 iki 16 val. (reikalingas išankstinis lankytojų susitarimas su administracija: paskambinus tel.: (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 arba kreipiantis į memorialinio komplekso darbuotojus, adresu Žirmūnų g. 1F);
trečiadieniais–šeštadieniais nuo 10 iki 18 val., sekmadieniais nuo 10 iki 17 val. (reikalingas išankstinis lankytojų susitarimas su administracija: paskambinus tel.: (8 5) 275 2547, (8 5) 275 1223 arba kreipiantis į muziejinės ekspozicijos „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ darbuotojus adresu Žirmūnų g. 1N).


 

 

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”