2020 m. rugsėjo 26 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt

Tuskulėnų dvaro sodybos teritorija

Teritorija, kurioje yra įkurtas Tuskulėnų rimties parkas, nuo XVI a. buvo žinoma kaip karališkojo dvaro (lenk. derewnictwo) žemė ir funkcionavo kaip Vilniaus pilių pagalbinis ūkis su didele sodyba, įvairios paskirties pastatais, sodais, tvenkiniais. Dvaro įkūrėjas – Žygimantas Augustas. Ilgainiui eidamas iš rankų į rankas karališkasis dvaras keitė ne tik šeimininkus, bet ir vardą. Jį valdė Valavičiai, Pacai, Tyzenhauzai. XVII a. dvaro valdytojai Pieglovskiai pastatė gyvenamąjį namą, spirito varyklą, iškasė tvenkinius. Apie XVIII a. vidurį dvaras buvo suskaldytas į atskirus ūkius. Vienuoliai – Laterano kanauninkai, atvykę iš Lenkijos ir ėmę valdyti ir naudoti ūkinėms reikmėms centrinę žemių dalį, suteikė dvarui Tuskulėnų pavadinimą, kurį greičiausiai pasiskolino iš antikinio romėnų miesto.


Laikui bėgant senieji dvaro pastatai sunyko. XIX a. pradžioje Tuskulėnų dvaras tapo caro patarėjo žmonos Elžbietos Rogovskos nuosavybe. Apie 1825 m. Rusijos imperijos Vilniaus generalgubernatoriaus Aleksandro Rimskio-Korsakovo užsakymu buvo pastatyti iki šių dienų išlikę dvaro rūmai, oficina, pradėtas kurti parkas, dvaro centrinės dalies teritorija aptverta mūrine tvora. Nuo XIX a. antrosios pusės iki XX a. vidurio dvaras buvo generolo Melentjevo šeimos nuosavybė. 1940 m., prasidėjus sovietų okupacijai, Tuskulėnų dvaras buvo nacionalizuotas. Nacistinės Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) Tuskulėnų dvaras priklausė Vincentui ir Jadvygai Antonovičiams, kurie dvare slėpė ir gelbėjo žydus.


1944–1947 m. Tuskulėnų dvaro teritorijoje buvo slapta užkasami NKGB (MGB) vidaus kalėjimo rūsiuose kalintų ir vėliau nužudytų asmenų palaikai. Kaip masinė kapavietė ši teritorija buvo naudojama iki 1947 m. pavasario – SSRS Aukščiausiosios Tarybos įsaku gegužės 26 d. įsaku mirties nuosprendis buvo pakeistas 25 metų laisvės atėmimo bausme; nuo 1950 m. mirties bausmė vėl pradėta vykdyti.


1994–1996 m. ir 2003 m. atlikus archeologinius ir antropologinius tyrimus, Tuskulėnų rimties parko teritorijoje buvo rasta 724 žmonių palaikai. Tik septynių žmonių palaikai buvo atiduoti artimiesiems ir Telšių vyskupijai, o kitų (717) sovietinio teroro aukų palaikai 2004 m. lapkričio 2 d. buvo perkelti į koplyčią-kolumbariumą.


 

 

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”