2020 m. liepos 4 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt
Versija spausdinimui
Paroda „Uolomis į Lietuvą“

1964 metų į Pamyro kalnus Tadžikijoje išvyko pirmoji Lietuvos alpinistų ekspedicija – dešimt dar visai jaunų vyrų, iki tol jau patyrusių kalnų kopimo krikštą. Šio žygio buvo įveiktos ir lietuviškais vardais pavadintos iki tol bevardės Pamyro viršukalnės: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (5794 m), Kristijonas Donelaitis (5837 m), Lietuva (6050 m). Visos jos savo aukščiu lenkia aukščiausią Europos kalną Elbrusą (5642 m)!

Lietuvius nuo seno traukė tolimi kalnai, o XX a. šeštajame dešimtmetyje kopimas į kalnus įgavo sportinio, organizuoto sąjūdžio – alpinizmo formas.

Šiai aistrai nuo 1958 m. yra pavaldus Romualdas Augūnas – vienas pirmųjų Lietuvos alpinistų, minimos pirmosios aukštumų ekspedicijos dalyvis. Pagal išsilavinimą inžinierius, bet kartu ir profesionalus fotomenininkas – žingeidžios, meniškos, bičiuliškos natūros asmenybė. Jis yra surengęs per 90 fotografijos parodų, iš jų virš 30 – kalnų tematika, išleidęs fotografijos albumų. Ir... – tai staigmena net kai kam iš kalnų bičiulių – dalį laisvalaikio Romualdas skiria... tapybai. Jo internetiniame puslapyje pateikta 14 nuostabiai gražių, spalvingų, kalnų tematika darbus primenančių drobių.

Apibendrinant fotomenininko darbų tematiką, išskirtinos dvi pagrindinės temos: „kalnai“ ir „žmonės“. Žmonės kalnuose ir savo įprastoje gyvenimiškoje, etnografinėje aplinkoje – Lietuvoje, Egipte, Indijoje, Konge, Pietryčių Azijoje. Svarų Romualdo Augūno įnašą į Lietuvos fotografijos meną liudija pelnyti garbės vardai ir titulai: jis yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys ir jos garbės narys, Tarptautinės meninės fotografijos federacijos narys, Lietuvos meno kūrėjo statusą turintis fotografas. Iš viso pelnė 29 apdovanojimus, tarp jų – Grand Prix, 1 aukso, 4 sidabro, 2 dalyvio medaliai.

Išvykose į didžiuosius kalnus mūsų bičiuliui Romui rūpi ne tik sportiniai alpinisto pasiekimai, įveiktų aukščių ar techninių sunkumų rekordai, bet ir kalnų bei žmonių juose meniškos fotografinės fiksacijos. Pasidalinti bent dalele kalnuose patiriamo katarsio su artimaisiais, likusiais „apačioje“, gali pagelbėti parsivežtos nuotraukos, kino juostos ar patirtų įspūdžių aprašymai.

Tūkstančių tūkstančiai kadrų sukaupti Romualdo Augūno archyve, daug jų jau ir publikuota. Bet svarbi dingstis – artėjanti pirmosios Lietuvos alpinistų ekspedicijos Pamyre 55 metų sukaktis – paskatino fotografą ir tos ekspedicijos dalyvį Romualdą iš gausių sankaupų sukomponuoti ciklą fotografijų, priminsiančių žiūrovui anos garbingos alpinistinės epopėjos akimirkas. Tad mūsų dėmesiui – Romualdo Augūno fotografijų paroda „Uolomis į Lietuvą“.

50-ies eksponuojamų nuotraukų tema ir objektas – kalnai ir žmonės, vietos gyventojai ir tie lietuviai, kurie vyko į Tadžikijos kalnus „peržiemoti“ 1964-ųjų vasaros. R. Augūno fotografijose regime serpantinais besirangančių priekalnių kelius, azijietiško turgaus, gatvių scenas, čaichanose filosofiškai rymančių žilabarzdžių senių ir smalsių kišlako vaikų portretus, ekspedicijos stovyklų buities scenas. Ir, žinoma, fotografas fiksuoja žygio bičiulių veidus ir jų kopimo pozas, trijų lietuviškųjų viršukalnių „portretus“. Nuotraukose atsispindi autentiška, stagnacijos paženklinta to meto sovietinio socializmo aplinka. Tačiau svarbiausia – alpinistams rūpėjo pasigalynėti su stichija, juos užbūrė fantastiška kalnų didybė, vaizdai, atsiveriantys nuo įkoptų viršūnių, nuo kurių, jau galima matyti pasaulio stogą – Himalajus ir patį Everestą. Ir žinoma, viso žygio troškimas ir leitmotyvas – įamžinti lietuviškus vardus, jais pažymint bevardes Pamyro kalnagūbrių karūnas... Tokių žygių į kalnus prasmę dar sustiprina tikėjimas, kuris kalnuose virsta žinojimu, kad nėra neįveikiamų kliūčių.

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”