2019 m. birželio 19 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt
Versija spausdinimui
1989-ųjų ekspedicijos į Sibirą dalyvių susitikimas

2018 m. spalio 19 d. 14.30 val. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F, Vilnius) vyks 1989-ųjų ekspedicijos į Sibirą (Irkutsko sritį) dalyvių susitikimas „Pasitinkant 30-ąsias pirmosios moksleivių ekspedicijos metines“.

1989-ųjų ekspedicijos Irkutsko srityje (organizatoriai A. Kalėda, L. A. Linkevičius, Š. Birutis, R. Bakutis) tikslas buvo surasti tremtinių kapavietes, jas inventorizuoti bei deramai sutvarkyti atiduodant amžinatilsį tremtiniams užtarnautą pagarbą; rinkti informaciją apie lietuvių trėmimo vietas, jų gyvenimus ir likimus; Sibire gyvenantiems tėvynainiams ir vietiniams skelbti viltingą Lietuvos Atgimimo žinią. Mūsų ekspedicijos metu, pagal tremtinės L. Akelaitytės-Milvydienės duotas nuorodas, buvo surastas Lietuvos šviesuolio, sūduvio knygnešio J. Akelaičio, kuris du kartus buvo ištremtas į tą pačią vietą (Manzurką), kapas. Rastas ant kapo nuvirtęs milžiniškas maumedžio kryžius pargabentas į Kauną ir kaip kultūros paveldas padovanotas Marijampolei „Tauro apygardos partizanų ir tremtinių muziejui“.

Į I-ąją ekspediciją išvyko 62 dalyviai: 17 suaugusiųjų ir 45 moksleiviai iš visos Lietuvos (45 rajonų). Visi dalyviai, vadovaujant generaliniam vadovui A. Kalėdai, Irkutske buvo suskirstyti į penkias grupes: mobiliąją spaudos grupę (A. Sadeckas, G. Alekna, G. Adomaitytė, V. Kavaliauskienė, J. Bušmaitė) ir keturias moksleivių grupes, kurių maršrutai apėmė skirtingus Irkutsko rajonus:

I grupės: ZIMA, CENTRALNYJ CHAZANAS, MEŽDUGRANKA, ZULUMAJUS.
II grupės: KAČIUGAS, MANZURKA, NIKILĖJUS, CHARBATOVAS, BIRIULKA, ZALOGAS, MAL. TARELIA, CHALSKAS.
III grupės: BOL. REČKA, CHARKATAJUS, SREDNIA, KORDONAS, 52 KVARTALAS, MALYŠKINO GYVENVIETĖ, ČEREMŠANKA.
IV grupės: TAITURKA, KURTUJUS, TALNIKAS, TALJANAI.

Paskutinės ekspedicijos dvi dienos buvo praleistos prie Baikalo ežero. Visų moksleivių mintys dar ilgai klaidžiojo Sibiro platybėse. Kapinės, kryžiai... Be galo daug įspūdžių, išgyvenimų. Vėliau A. Sadeckas knygoje „Obels žiedų ašaros“ (2003 m.) pirmosios ekspedicijos dalyvių retoriškai klaus: „Kur jie dabar? Praėję metai juos subrandino. Ar išliko jų romantinė ATGIMIMO DVASIA, ar pakako trijų savaičių, praleistų taigoje? Ar pakako jėgų atlaikyti dabartinio bedvasio jėgos ir smurto pasaulio žabangas, ar nepaniro į pinigų kaupimo liūną?“ Rodos, į visus šiuos klausimus ir bus atsakyta ekspedicijos dalyvių susitikimo renginyje.

Dėl papildomos informacijos teirautis ekspedicijos dalyvės Rimantės Šilauskienės tel. 8 652 54 747.

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”