2019 m. kovo 19 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt
Versija spausdinimui
Paroda „Panevėžio žydų bendruomenės praeitis

Paroda supažindina su Panevėžio žydų bendruomenės, šimtmečiais vaidinusios svarbų vaidmenį miesto ir regiono gyvenime, istorija ir išlikusiu paveldu. Didžiąją savo istorijos dalį Panevėžys buvo daugiatautis ir daugiakultūrinis miestas. Kai kuriais laikotarpiais žydai sudarė didelę miestiečių dalį ir vyravo miesto ekonomikos ir paslaugų sektoriuose. Gausesnė žydų bendruomenė mieste susikūrė XVIII a. antroje pusėje, XIX a. viduryje jie sudarė apie 60 proc. miesto gyventojų, XX a. 3 dešimtmečio pradžioje – apie 35 proc. Žydai gyveno aktyvų politinį, kultūrinį, visuomeninį gyvenimą: dirbo miesto taryboje, steigė gydymo įstaigas, mokyklas, kultūros, labdaros ir sporto organizacijas, dalyvavo lietuvių organizacijų veikloje. Žydų įnašas į Panevėžio raidą, ypač jo virsmą moderniu miestu, yra didžiulis, o jų paveldas įvairiausiomis formomis iki šiol funkcionuoja miesto bendruomenės gyvenime. Iš Panevėžio yra kilę ir su juo susiję daug žymių žydų, tarp jų ir buvusio Izraelio ministro pirmininko Ehudo Barako tėvai. Įvertinant žydų indėlį miesto kultūrai, XX a. 4 dešimtmetyje šešių Panevėžio gatvių pavadinimai sieti su jų bendruomene: Sinagogos, Džonto, Dr. Mero, A. Kisino, Rabino Icelio, Rabino Hercelio.

Kilnojamosios parodos stenduose išsamiai pristatoma Panevėžio žydų bendruomenės istorija, religinis gyvenimas, tradicijos, veikusios sinagogos, mokyklos, draugijos, atskleidžiamas žydų vaidmuo miesto ekonominiame ir politiniame gyvenime, atkreipiamas dėmesys į išlikusį žydų paveldą mieste ir kt.

Parodą „Panevėžio žydų bendruomenės praeitis“ 2015 m. parengė Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius Arūnas Astramskas, Istorijos skyriaus muziejininkai Jūratė Gaidelienė ir Donatas Pilkauskas. Konsultavo dr. Lara Lempertienė, maketavo Asta Radvenskienė. Finansavo Kultūros paveldo departamentas.

(Iš www.paneveziomuziejus.lt)Spalio 1–5 d. nebus galimybės apžiūrėti parodos. Atsiprašome už nepatogumus.
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”