2020 m. birželio 3 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt
Versija spausdinimui
Renginių archyvas - 2015 m.
 • Gruodžio 16 d. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko leidinių serijos „Sibiro Alma Mater“ šeštojo tomo „Žmogus gyvena ne sau, o tėvynei“ sutiktuvės. Šią ir kitas serijos knygas išleido Šiaulių universiteto leidykla. Joje pateikti neįkainojami tremtinių ir laisvės kovų dalyvių, jų vaikų prisiminimai, šių dienų pamąstymai, pasakojimai apie sutiktus ar pažinotus žmones.
  Daugiau


  Akimirkos iš leidinių serijos „Sibiro Alma Mater“ šeštojo tomo „Žmogus gyvena ne sau, o tėvynei“ pristatymo

 • 2015 m. gruodžio 3 d. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko žurnalisto Mindaugo Milinio knygos „Partizanas“ pristatymas. Knygą išleido leidykla „Briedis“.
  Renginyje dalyvavo daug garbių svečių. Vakaro dalyvius pasveikinęs LGGRTC generalinio direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Vytas Lukšys, mikrofoną perdavė Seimo nariams Arvydui Anušauskui ir Nagliui Puteikiui. Vėliau savo mintimis dalinosi ir į svečių klausimus atsakinėjo knygos autorius M. Milinis. Renginiui pasibaigus norintieji galėjo gauti autoriaus autografą. Pristatyme apsilankė per 40 žmonių.


  Kalba knygos autorius Mindaugas Milinis

 • Lapkričio 1-ąją ir 2-ąją Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse buvo paminėtos Visų Šventųjų diena ir Vėlinės. Lankytojai galėjo aplankyti koplyčią-kolumbariumą ir, pagerbdami žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, uždegti žvakeles. Komplekse apsilankė 150 žmonių.
 • Rugsėjo 28 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse buvo paminėta Tuskulėnų aukų atminimo diena. Nuo visų susirinkusiųjų Tuskulėnų aukas koplyčioje-kolumbariume pagerbė ir gėlių vainiką padėjo Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai. Vėliau Komplekso lankytojai turėjo galimybę susipažinti su unikaliu projektu – Lietuvos himno instaliacija. Visi svečiai susikibę už rankų atliko tautišką giesmę. Pasibaigus oficialiai minėjimo daliai lankytojai žiūrėjo Vytauto Damaševičiaus ir Juozo Matonio dokumentinį filmą „Tuskulėnų paslaptis“, aplankė ekspoziciją ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus kilnojamąją parodą „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“.


  Tuskulėnų aukų atminimo dienos akimirkos

 • Rugsėjo 23-iąją, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko atvirų durų diena. Lankytojai galėjo nemokamai aplankyti muziejinę ekspoziciją ir susipažinti su Konferencijų salėje eksponuojama Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus kilnojamąja paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“. Memorialiniame komplekse tą dieną apsilankė daugiau nei 100 lankytojų, tarp kurių buvo Antakalnio gimnazijos, Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos, Šeduvos gimnazijos ir Šalčininkų mokyklos mokiniai.


  Mokiniai apžiūri parodą „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“

 • Rugsėjo 18 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro surengta tarptautinė konferencija „1945 m.: Antrojo pasaulinio karo pabaiga ir jo pasekmės Rytų ir Vidurio Europos šalims“. Į konferenciją atvyko ir pranešimus skaitė šešių Europos šalių – Austrijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Rusijos ir Vokietijos – mokslininkai.

  Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekso Konferencijų salėje susirinkusius konferencijos dalyvius pasveikino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, įžanginę kalbą pasakė Lietuvos Respublikos Seimo narys dr. Arvydas Anušauskas.

  Per pirmąją konferencijos dalį pranešimus skaitė dr. Algimantas Kasparavičius (Lietuvos istorijos institutas, Lietuva), dokt. Dieteris Bacheris (Ludwigo Bolzmanno karo padarinių tyrimo institutas, Austrija), dr. Arūnė Arbušauskaitė (Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Lietuva) ir habil. dr. Piotras Majewskis (Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske, Lenkija).

  Po kavos pertraukėlės, per antrąją konferencijos dalį, savo pranešimus pristatė habil. dr. Joachimas Tauberis (Šiaurės rytų Europos vokiečių kultūros ir istorijos institutas, Vokietija), dr. Peteris Ruggenthaleris (Ludwigo Bolzmanno karo padarinių tyrimo institutas, Austrija), dr. Ainaras Bambalas (Latvijos valstybės archyvas, Latvija) ir dr. Kirillas Aleksandrovas (Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Filologinių tyrimų institutas, Rusija). Po pranešimų vyko diskusijos, buvo aptarti neatsakyti klausimai. Pabaigoje visiems konferencijos dalyviams buvo įteiktos atminimo dovanėlės.


  Akimirkos iš tarptautinės konferencijos „1945 m.: Antrojo pasaulinio karo pabaiga ir jo pasekmės Rytų ir Vidurio Europos šalims“

 • Rugsėjo 15 d. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje buvo atidaryta tarptautinė kilnojamoji paroda „Srebrenicos pragaras“, kurią organizavo Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvas, Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC).

  Tarptautinė paroda „Srebrenicos pragaras“ Lietuvoje buvo pristatyta minint 20-ąsias Srebrenicos žudynių metines. Parodą sudarė 22 stendai, kuriuose buvo eksponuojamos Bosnijos karo laikų nuotraukos, menančios žiauraus nusikaltimo įvykius, kai serbų pajėgos užėmė rytinį Bosnijos musulmonų gyvenamą Srebrenicos anklavą ir išžudė daugiau nei 8 tūkstančius beginklių bosnių vyrų ir berniukų. Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvas šią parodą parengė prieš kelerius metus ir jau eksponavo daugelyje šalių. Paroda Vilniuje buvo eksponuojama tik tris dienas, o po to iškart iškeliavo į Moldovą ir Gruziją.

  Renginys Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje prasidėjo Bosnijos ir Hercegovinos bei Lietuvos himnais. Renginio metu susirinkusiuosius pasveikino LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Sveikinimo žodį tarė ir kitas renginio organizatorius – Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis. Į parodos atidarymą Vilniuje atvyko Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo direktoriaus Adamiro Jerkovičiaus vadovaujama delegacija. Pasak A. Jerkovičiaus, tiek Lietuva, tiek Bosnija ir Hercegovina yra istoriškai panašios – abi nukentėjo nuo kaimyninių šalių agresijos ir siekio sudraskyti šalį. Po svečio kalbos susirinkusieji stebėjo Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo sukurtą kelių minučių filmą, kuris sujaudino ne vieną parodos dalyvį. Renginį užbaigė Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. R. Kraujelis, pakvietęs visus apžiūrėti naująją parodą.


  Akimirka iš parodos „Srebrenicos pragaras“ atidarymo Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje Kalba Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo direktorius Adamiras Jerkovičius

 • Rugpjūčio 23 d., minint Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dieną, LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko atvirų durų diena. Komplekso svečiai galėjo nemokamai aplankyti ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, koplyčią-kolumbariumą ir nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ dalyvių darbų parodą „Istorija – praeities liudytoja“. Lankytojams buvo dalinami specialūs ženkliukai, skirti rugpjūčio 23-iosios dienos atminimui.
 • Birželio 14–15 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko atvirų durų dienos, skirtos Gedulo ir vilties dienai bei Lietuvos okupacijos 75-mečiui paminėti. Lankytojai galėjo apžiūrėti nuolatinę muziejinę ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ ir nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ dalyvių darbų parodą „Istorija – praeities liudytoja“. Birželio 15-ąją, valstybinio minėjimo metu, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai koplyčioje-kolumbariume gėlių vainiku pagerbė sovietinio totalitarinio režimo aukas. • Gegužės 17 d., vėsų pavasario vakarą, Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas vilniečius ir miesto svečius pakvietė į renginius, skirtus tarptautinei akcijai „Muziejų naktis 2015“ paminėti.

  Vakaro renginiai prasidėjo Vilniaus „Versmės“ katalikiškosios gimnazijos mokinių sukurtu spektakliu 1944–1953 m. vykusiam partizaniniam karui atminti. Po vaidinimo visi svečiai buvo pakviesti pasižiūrėti 12 kl. mokinių Karolio Majevskio, Gabrielės Stravinskaitės ir Milenos Ždanovičiūtės sukurtą filmą „Visada yra galimybė rinktis laisvę, nors ir gyvybės kaina“ apie vieną iš Lietuvos partizanų vadų – Adolfą Ramanauską-Vanagą.

  Netrukus po filmo pristatymo Tuskulėnų dvaro rūmuose lankytojų širdis užliejo užburiantys klasikinės muzikos garsai, kuriuos dovanojo smuikininkė Anna Kasperovič ir fortepijono meistras Kšištofas Markevičius. Koncerto svečiai, klausydamiesi Johno Williamso, Edvardo Griego ir Johanneso Brahmso kūrinių, galėjo pajusti tikrąją kultūrinę dvaro atmosferą.

  Renginių programą užbaigė įspūdinga naktinė ekskursija, kurios metu tiek suaugusieji, tiek vaikai, laikydami uždegtas žvakes, klausėsi įdomaus gidės pasakojimo apie Tuskulėnų dvaro paslaptis. Vėliau žvakės buvo padėtos koplyčioje-kolumbariume, kur ilsisi 1944–1947 m. sovietinių represinių struktūrų nužudyti asmenys. Po ekskursijos kiekvienas, atsakęs į anketos „Pasmerktųjų kelias“ klausimus, laimėjo atminimo dovanėles.

  Nesuspėjusieji Tuskulėnų memorialiniame komplekse apsilankyti per „Muziejų naktį“, galėjo tai padaryti gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, ir nemokamai susipažinti su muziejine ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“. • Balandžio 25–26 dienomis Tuskulėnų memorialinio komplekso koplyčia-kolumbariumas dalyvavo atviros architektūros savaitgalyje „Open House Vilnius“. Renginio gidai-savanoriai susirinkusiems vilniečiams ir sostinėms svečiams pristatė statinio istoriją. Aktyviausi renginio dalyviai šeštadienį turėjo išskirtinę progą sudalyvauti ekskursijoje po koplyčią-kolumbariumą, kurią vedė šio objekto vienas iš autorių architektas Marius Pranas Šaliamoras, susitikti su miesto menininku Giteniu Umbrasu. Sekmadienį koplyčioje-kolumbariume sutartinių giedotojų grupė „Trys keturiose“ atliko keletą giesmių. Lankytojai dalyvavo aukų pagerbimo akcijoje koplyčioje-kolumbariume uždegdami žvakutes. • Balandžio 13 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko IV tarptautinio sakralinės muzikos festivalio „Kristus karaliauja! Aleliuja!“ tradicinių liaudies giesmių vakaras. Tuskulėnų dvaro rūmuose susirinkę žiūrovai klausėsi Vilniaus mokytojų namų liaudiškos muzikos ansamblio „Kankleliai“ ir Dainos mylėtojų klubo mišraus choro atliekamų giesmių. • Balandžio 2 d. Tuskulėnuose vyko kultūros edukacijos savaitės „Menų dūzgės“ renginys, kuriame savo edukacinę veiklą pristatė LGGRTC. Vyriausioji specialistė Raimonda Steiblytė dalyviams pristatė programą „Okupacijų istorija jaunimui“, supažindino su kasmet rengiamu konkursu „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“, vyriausioji edukologė Žydrūnė Šidagytė pristatė Genocido aukų muziejuje, o vyresnioji edukologė Aistė Bajoriūnaitė – Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vykdomą edukacinę programą „Atverta istorija“. Mokytojai išbandė naują interaktyvųjį edukacinį žaidimą „Sovietinis inkubatorius“. Renginio pabaigoje visi buvo kviečiami sudalyvauti ekskursijoje „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ ir aplankyti koplyčią-kolumbariumą. • Kovo 13 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko tarptautinio projekto AGE („Amnesia Gulag in Europe“ / „Europoje pamirštas Gulagas“) baigiamoji konferencija. Iš programos „Europa piliečiams“ lėšų finansuojamam projektui vadovavo Italijos Mačeratos universiteto Politikos mokslų, komunikacijos ir tarptautinių santykių fakultetas, o vienas iš jo partnerių buvo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC). Lietuvoje surengtoje konferencijoje dalyvavo ir kiti projekto partneriai iš Italijos.

  Konferencijos dalyvius pasveikino Italijos Respublikos ambasadorius J. E. Stefano Taliani de Marchio, įžanginę kalbą pasakė LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Vėliau buvo pristatytas projekto metu parengtas leidinys „Prisimenant Gulagą. Vaizdai ir įsivaizdavimas“ (angl. „Remembering the Gulag. Images and imagination“): pranešimus skaitė mokslinė projekto koordinatorė Natascia Mattucci iš Mačeratos universiteto, Costantino Di Sante ir Lanfranco Di Genio iš Bolcano asociacijos BZ1999, Gianluca Vagnarelli ir Rita Forlini iš Išsivadavimo judėjimo Markės regione ir Naujausiųjų laikų istorijos instituto Askoli Pičene ir Filippa Calafati iš Lyčių stebėjimo centro Mačeratoje. Savo darbą, publikuotą leidinyje „Prisimenant Gulagą. Vaizdai ir įsivaizdavimas“, taip pat pristatė LGGRTC vyriausiasis specialistas Darius Juodis. Konferencijos pabaigoje kalbėjo ir savo patirtimi pasidalijo Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos atstovas Rimantas Jokimaitis ir projekto „Misija Sibiras“ dalyvė Laura Žūsinaitė.

  Po pietų pertraukos, apžiūrėję Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą ir susipažinę su jo istorija bei ekspozicijomis, projekto partneriai vėl susirinko Memorialinio komplekso Konferencijų salėje, kur apskritojo stalo diskusijos metu aptarė projekto AGE eigą ir rezultatus.

  Renginio akimirkos

 • Kovo 11 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko renginiai, skirti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Komplekso lankytojai buvo kviečiami nemokamai apžiūrėti ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, Konferencijų salėje eksponuojamą parodą „Dainavos apygardos Genio grupės partizanų žūtis. 1952 m. gegužė“, aplankyti koplyčią-kolumbariumą ir sudalyvauti tradicija tapusiose ekskursijose po Tuskulėnų memorialinį kompleksą. Vaikai ir jų tėveliai dalyvavo Šeimos popietėje, kurios metu galėjo pasidaryti Nepriklausomybės gėlytę ar nusipinti trispalvę draugystės apyrankę, o vėliau Konferencijų salėje buvo rodomi Jono Ohmano dokumentiniai filmai „(Ne)įmanomi pabėgimai. 1 dalis. 1940-ųjų įvykiai“ ir „(Ne)įmanomi pabėgimai. 2 dalis. Pirmoji okupacija“.

  Renginio akimirkos

 • Kovo 9 d. Konferencijų salėje buvo atidaryta LGGRTC parengta paroda „Dainavos apygardos Genio grupės partizanų žūtis. 1952 m. gegužė“. Aštuoniuose parodos stenduose pristatoma Dainavos apygardos Kazimieraičio rinktinės DLK Vytauto tėvūnijos Genio grupės partizanų istorija, partizanų bunkerio, įkurto Zervynų-Palkabalio miške, šturmo operacija ir partizanų žūties aplinkybės, 2012 m. vykdytų archeologinių tyrimų rezultatai, žuvusiųjų palaikų identifikavimo eiga ir atminimo įamžinimo akimirkos. Pagrindinis parodos akcentas – vitrinose išdėstyti autentiški archeologinių tyrimų radiniai.

  Renginio metu susirinkusiuosius pasveikino LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. LR Seimo narys Algis Kašėta pasidalijo prisiminimais apie dar sovietmečiu sklandžiusias istorijas apie Genio grupės partizanų likimą. Istorikas Dalius Žygelis papasakojo apie archyvinius tyrimus, padėjusius daugiau išsiaiškinti apie partizanų bunkerio šturmą. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doc. dr. Gintautas Vėlius supažindino su bunkerio aplinkoje vykdytais archeologiniais tyrimais.

  Renginio akimirkos

 • Vasario 25 d. Konferencijų salėje buvo pristatyta Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantės Sigitos Černevičiūtės ir doc. dr. Sauliaus Kaubrio monografija „Kartuvių kilpa, kulka ir dujų kamera: mirties bausmė Lietuvoje 1918–1940 m.“ Knygos bendraautoris S. Kaubrys papasakojo apie iššūkius, su kuriais teko susidurti rašant knygą, S. Černevičiūtė susirinkusiesiems detaliai pristatė ilgo tyrimo rezultatus. Vėliau vyko diskusija, moderuojama LR Seimo nario, istoriko dr. Arvydo Anušausko. Knygos autoriai ir monografijos recenzentas dr. Andriejus Stoliarovas aptarė mirties bausmės taikymo tarpukariu atvejus, būdus, kuriais ji buvo vykdoma, atsakinėjo į renginio dalyvių klausimus.

  Renginio akimirkos

 • Vasario 16-ąją Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas kvietė vilniečius ir miesto svečius kartu paminėti Valstybės atkūrimo dieną. Visą dieną buvo galima nemokamai aplankyti ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, koplyčią-kolumbariumą ir parodą „Tarpukario Lietuvos policija fotografijose“. Popiet lankytojus kvietėme žiūrėti Justino Lingio ir Gerimanto Statinio dokumentinį filmą „Lietuvos Prezidentas Aleksandras Stulginskis“ ir dalyvauti šeimos popietėje, kurios metu pynėme trispalves draugystės apyrankes, taip prisidėdami prie akcijos „Lietuvai ir man“. Jaunesnieji Memorialinio komplekso lankytojai galėjo pasidaryti trispalves gėlytes ir žaisti žaidimą „Rankos kuria, rankos griauna“. Gausus šaltuko nepabūgęs vilniečių būrys dalyvavo pažintinėje ekskursijoje po Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą ir ekspoziciją.

  Renginio akimirkos

 • Sausio 12–13 d., Laisvės gynėjų dienos proga, Tuskulėnų memorialinis kompleksas kvietė į atvirų durų dienas. Komplekso svečiai galėjo susipažinti su ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, aplankyti neseniai atidarytą parodą „Tarpukario Lietuvos policija fotografijose“, koplyčioje-kolumbariume pagerbti 1944–1947 m. NKGB (MGB) vidaus kalėjime Vilniuje nužudytų dvasininkų, mokytojų, gimnazistų, laisvės kovų dalyvių atminimą.

 • Sausio 8 d. Konferencijų salėje buvo atidaryta fotografijų paroda „Tarpukario Lietuvos policija fotografijose“ iš Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Skirmanto Andriušio kolekcijos. Parodoje eksponuojamose nuotraukose užfiksuotos 1918–1940 m. Lietuvos policijos gyvenimo akimirkos: policininkų portretai, šventės ir kasdienybė, , valstybės vadovų vizitai.

  Pristatymą sveikinimo žodžiu pradėjusi LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė vėliau visus pakvietė tylos minute pagerbti sovietmečiu represuotus Lietuvos policininkus. Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis dėkojo S. Andriušiui, jog šis ėmėsi iniciatyvos supažindinti visuomenę su dar mažai tyrinėta policijos istorija. Genocido aukų muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis taip pat džiaugėsi atidaryta paroda ir vylėsi, kad ateityje S. Andriušio nuotraukų kolekcija suguls į atskirą leidinį. Kolekcijos autorius akcentavo, kad fotografija yra vienas geriausių istorijos šaltinių, leidžiantis daug pasakyti apie tiriamą laikotarpį. Renginio dalyviams vakaro metu koncertavo vyrų choras „Sakalas“ (vadovas Romas Makarevičius).

  Renginio akimirkos

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”