2020 m. birželio 3 d.
Paieška
Žirmūnų g. 1F, LT-09239 Vilnius, įm. kodas 191428780. tel. (8 5) 275 0704, (8 5) 275 1223 el. p. tuskulenai@genocid.lt
Versija spausdinimui
Renginių archyvas - 2011 m.
2011 m.
 • Gruodžio 20 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko renginys, kuriame Centro darbuotojai apžvelgė 2011 m. darbo komandiruotes. Generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė pasidalino įspūdžiais iš susitikimo Altajuje su lietuvių tremtinių palikuonimis ir pristatė Prahoje įkurtos „Europos sąžinės ir atminties platformos“ veiklą. Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Peikštenis pasakojo apie kelionę į Šteinfurtą (Vokietija), kur buvo eksponuojama Genocido aukų muziejaus paroda „Smurto kronika: Lietuva 1939–1941 m.“. Monika Kareniauskaitė supažindino su Strasbūre vykusios konferencijos „Darbas su neišsakytąja praeitimi: iššūkiai ir galimybės institucijoms bei pilietinės visuomenės veikėjams” medžiaga, o Regina Stasiškytė dalijosi įspūdžiais apie vasaros stovyklą Rukloje, kurioje jaunimas išsamiai pažindinosi su Lietuvos pokario istorija.

   

   

 • Gruodžio 9 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse buvo atidaryta nauja Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido aukų muziejaus kilnojamoji paroda „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“ Paroda buvo įtraukta į valstybinę Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metų programą. Jos rengimą parėmė Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko tarnyba.

  Skaityti daugiau

 • Gruodžio 6 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse įvyko iškilmingas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Pilietinės gynybos centro prie Krašto apsaugos ministerijos bendradarbiavimo sutarties pasirašymas. Abi šalys, atsižvelgdamos į poreikį skatinti jaunimą domėtis Lietuvos valstybės gynimo ir nacionalinio saugumo klausimais, ugdyti pilietiškumą, patriotiškumą ir atsakingumą, stiprinti moralines, dorovines ir intelektualines savybes, įsipareigojo bendradarbiauti rengiant bendrus edukacinius projektus, keičiantis informacija apie renginius, parodas, knygų pristatymus ir pan. Sutartį pasirašė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė ir Pilietinės gynybos centro prie Krašto apsaugos ministerijos direktorė Danguolė Bičkauskienė.

 • Lapkričio 24 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko antrasis renginys iš ciklo skirto apžvelgti ir visuomenei pristatyti ekspedicijas į lietuvių tremties vietas. Renginio pranešėjas, žymus fotografas ir ekspedicijų į Sibirą iniciatorius Gintautas Alekna.
  Vakaro svečiams buvo pristatyta net trijų ekspedicijų autentiška foto ir video medžiaga iš Tomsko srities, Altajaus respublikos bei Krasnojarsko krašto Kodinsko miesto, kurią papildė išsamūs fotografo komentarai. Pranešėjas pabrėžė, kad tremtinių kapinės, jas juosiančios tvoros ir žymintys kryžiai Sibire sparčiai nyksta tiek veikiamos natūralių laiko ir gamtos sąlygų, tiek dėl vietinės valdžios nesirūpinimo svetimos šalies piliečių kapavietėmis. Todėl mūsų, ypatingai jaunimo, pareiga yra toliau vykdyti ekspedicijas į tremties vietas ir bent simboliškai įamžinti palaidojimo vietas, kurios glūdi tiesiog miškuose ar laukymėse. Savo dokumentiniame filme G.Alekna atskleidė, kaip dėl būsimos hidroelektrinės statybų bus užlieti tūkstančiai hektarų žemės, kurioje ilsisi ir lietuvių tremtinių palaikai, todėl būtina kuo skubiau bent fotografijose įamžinti netrukus išnyksiančias kapines, kurios yra mūsų istorinės atminties dalis.

 • Lapkričio 11 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko pirmasis renginys iš antrus metus organizuojamo ciklo skirto ekspedicijų apžvalgoms į lietuvių tremties vietas. Šį kartą savo įspūdžiais pasidalijo dalyviai aplankę Rusijos Federacijos Tomsko srities ir Tadžikistano tremtinių kalinimo bei mirties vietas.
  Pirmoji iš „Misija Sibiras“ dalyvių savo pranešimą skaitė Lina Krilavičiūtė apie nuveiktus darbus tvarkant apleistas kapines pelkėtose Tomsko vietovėse, pasidalijo įspūdžiais iš susitikimų su ten gyvenančiais tremtinių palikuonimis. Antroji vakaro viešnia Ugnė Petrauskaitė supažindino su karščio alinamomis Tadžikistano tremtinių vietomis, pabrėžė krikščioniškų kapinių išsaugojimo svarbą kultūriškai kitoniškame krašte. Vakaro pranešimus reziumavo VGTU profesorius Algis Vyšniūnas, su renginio dalyviais pasidalijęs savo asmeniniu foto ir video archyvu. Ilgametis ekspedicijų iniciatorius ir dalyvis į Vidurinę Aziją pabrėžė šio projekto svarbą saugant istorinę atmintį, kelionių reikšmę valstybinio mąstymo ugdymui tarp jaunimo bei vylėsi, kad projektas toliau sėkmingai vystysis įtraukdamas vis daugiau institucijų bei jaunų žmonių.

 • Rugsėjo 28 d. LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse atidaryta muziejinė ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys".

  Skaityti daugiau

 • Rugsėjo 19–23 d. LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse pirmą kartą vyko tarptautinės programos – EUROPOS PAVELDO DIENOS – renginiai.

  Skaityti daugiau

  Renginio organizatorius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

 • Rugsėjo 16 d. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje buvo pristatytas dokumentinis filmas „Pavergtųjų sukilimas“. Filmas sukurtas siekiant paminėti 1941 – ųjų metų birželio įvykių septyniasdešimtmetį. Jame atsispindi tragiški sukilėlių likimai, jų siekis išsaugoti svarbiausius ūkio ir strateginius objektus bei viltis atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Filmas sukurtas remiantis sukilimo dalyvių ir liudininkų pasakojimais, istorikų, mokslininkų komentarais ir vertinimais, autentiška archyvine medžiaga bei atkurtomis istorinių įvykių rekonstrukcijomis.
  Filmo pristatyme dalyvavo scenarijaus autorius ir režisierius Algis Kuzmickas, filmo konsultantas istorikas doc. dr. Sigitas Jegelevičius, viešosios įstaigos „E2K“ direktorė Agnė Zalanskaitė. Jie gausiai susirinkusius žiūrovus supažindino su filmo kūrybiniu procesu, medžiagos rinkimu.
  Renginio organizatorius: viešoji įstaiga „E2K”


 • Rugsėjo 2 d. LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekse vyko renginiai, skirti EUROPOS ŽYDŲ KULTŪROS DIENAI paminėti.

  Skaityti daugiau

   


 • Gegužės 14 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse pirmą kartą vyko renginys MUZIEJŲ NAKTIS. Tai didžiulio visuomenės susidomėjimo kasmet sulaukiantis renginys, kurio metu žmonės nemokamai gali lankyti miesto muziejus.
  Naktį iš gegužės 14-osios į gegužės 15-ąją visuomenė buvo kviečiama apsilankyti Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse ir susipažinti su jo istorija. Renginio metu buvo akcentuojami partizaninio karo, tremties ir netekčių istoriniai įvykiai.

  Skaityti daugiau

   


 • Gegužės 11 d. susirinkusiems Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje paskelbta, kad pradedamas KGB veiklos dokumentų viešinimas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras tam įkūrė interneto svetainę www.kgbveikla.lt, kurioje viešai skelbiami direktyviniai okupacijos laikotarpio KGB padalinių, veikusių Baltijos valstybėse, dokumentai.
  Renginyje dalyvavo LR Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, Ministro Pirmininko kancleris Deividas Matulionis, Centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas dr. Arvydas Anušauskas, LR Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas dr. Povilas Jakučionis.
  Ta pačia proga pagerbtas 1944–1947 m. sovietų nužudytų asmenų atminimas ir padėtos gėlės koplyčioje-kolumbariume.

   


 • Kovo 24 d. LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje buvo atidaryta paroda „Ateitininkų keliu“, skirta ateitininkijos šimtmečiui paminėti. Parodoje ateitininkų organizacijos šimtmetis pristatomas per svarbiausius Lietuvos istorijos įvykius.
  Parodos atidarymo renginį vedė ir istorinę ateitininkijos šimtmečio raidą apžvelgė ateitininkė Inesa Čaikauskienė. Vilniaus universiteto doktorantas Ramūnas Labanauskas išsamiai aptarė Lietuvos tarpukario inteligentijos, tarp kurios buvo nemažai ateitininkų, vaidmenį politikoje. Susirinkusius ateitininkus pasveikino LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. Po parodos atidarymo buvo rodomas dokumentinis filmas „Šimtas ateities metų“ (aut. V. Damaševičius ir J. Matonis).
  Paroda veiks iki 2011 m. gegužės 6 d. (Žirmūnų g. 1F, Vilnius). Laukiami visi, besidomintys istorija ir ateitininkų veikla. Jaunimui puiki proga susipažinti su viena didžiausių ir ilgiausiai veikiančių jaunimo organizacijų, subrandinusių ne vieną Lietuvos kūrėją.
  Renginio organizatorius: Ateitininkų federacija.

   

   


 • Kovo 11 d. VšĮ „Kartu saldu“ iniciatyva Tuskulėnų rimties parke vėl, kaip ir Vasario 16-ąją, rinkosi jaunos šeimos su mažais vaikais, studentai bei vyresnio amžiaus žmonės. Jų tikslas – prasmingai ir gražiai paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną – Kovo 11-ąją. Didžiulis visuomenės susidomėjimas pranoko visų lūkesčius. Gausus žmonių būrys vos tilpo į Konferencijų salę, kurioje buvo rodomi filmai „Tuskulėnų paslaptis“, „Misija Sibiras ‘08“ ir filmas apie paskutinį Aukštaitijos partizaną Antaną Kraujelį „Paskutinis“. Lankytojams buvo organizuota ekskursija, kurios metu jie buvo supažindinti su Tuskulėnų praeities istorija, kompleksą sudarančiais objektais. Visuomenei visą šventinę dieną buvo atverta koplyčia-kolumbariumas.
  Renginio pabaigoje mažiausieji buvo vaišinami šventiniu tortu. Visi džiaugėsi prasmingai praleista šventine diena.
  Renginio organizatoriai: Šeimos centras VšĮ „Kartu saldu“ ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

   

   


 • Kovo 10 d. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso teritorijoje Žirmūnų seniūnijos iniciatyva buvo organizuota akcija „Laisvės aitvarai“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Akcijos dalyviai – Žirmūnų gimnazija, Tuskulėnų vidurinė mokykla, Emilijos Pliaterytės pagrindinė mokykla, Prano Mašioto pradinė mokykla ir kitos. Akcijos metu buvo pravesta apžvalginė ekskursija, uždegtos žvakutės, koplyčioje-kolumbariume kartu su Nepriklausomybės Akto signatare Nijole Ambrazaityte giedamas Lietuvos himnas, į padangę paleisti aitvarai.

  Renginio organizatoriai: Žirmūnų seniūnija ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

 • Vasario 16 d. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse šurmuliavo šeimos su vaikais, nutarusios kaip tik čia prasmingai praleisti šventinę popietę. VšĮ „Kartu saldu“ iniciatyva susirinkę aktyvūs vilniečiai ir miesto svečiai bendravo tarpusavyje, dalijosi mintimis apie Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, jos prasmę šiandieninėje visuomenėje. Saulėtą renginio popietę dalyviai buvo pakviesti į apžvalginę ekskursiją, kurios metu aplankyta koplyčia-kolumbariumas ir pagerbtos ten palaidotos egzekucijų aukos, apžiūrėti XIX a. statyti Tuskulėnų dvaro rūmai ir oficina, Baltasis dvarelis (F. Valickio vila) ir Šv. Teresės koplytėlė.
  Po apžvalginės ekskursijos vyko dokumentinio-animacinio filmo „Gyveno senelis ir bobutė“ (rež. Giedrė Beinoriūtė) peržiūra. Renginio pabaigoje visi vaišinosi šventiniu tortu ir džiaugėsi prasmingai praleista valstybine švente.
  Šią svarbią Lietuvos tautai dieną koplyčia-kolumbariumas sulaukė nemažai lankytojų, kurie atėjo pagerbti sovietinio teroro aukų atminimo.
  Renginio organizatoriai: Šeimos centras VšĮ „Kartu saldu“ ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

   

   


 • Vasario 10 d. LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko renginys, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai (Vasario 16-ajai) paminėti. Renginio metu buvo pristatyti 2010 m. vykę pirmieji partizanų bunkerių archeologiniai tyrimai Lietuvoje, kurie žymi naują posūkį Lietuvos pokario istorijos tyrimuose.
  Renginio organizatoriai: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Vilniaus universitetas.

   

   


 • Sausio 26 ir 27 d. LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko seminaras „Lietuvos laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių metai“, skirtas švietimo institucijų darbuotojams. Seminaro metu buvo prisiminti 1941 m. birželio mėnesio trėmimai, supažindinta su LGGRTC veiklos kryptimis, partizanų atminimo įamžinimu, laisvės kovų (1944–1953 m.) paveldu, visuomenei neseniai duris atvėrusiu Tuskulėnų rimties parko memorialiniu kompleksu. Seminaro dalyviams buvo pristatytos LGGRTC vykdomos edukacinės programos: Genocido aukų muziejuje ir jo padalinyje Tuskulėnuose vykdoma „Atverta istorija“ bei Atminimo programų skyriaus įgyvendinama „Pokario istorija jaunimui“. Šias pilietinio ir tautinio ugdymo edukacines programas švietimo įstaigų darbuotojams pristatė LGGRTC Memorialinio departamento specialistai. Pažintinės ekskursijos metu dalyviai buvo supažindinti su Tuskulėnų teritorija ir jos istorija. Taip pat buvo rodomas didelio susidomėjimo sulaukęs dokumentinis filmas „Tuskulėnų paslaptis“. Visiems seminaro dalyviams buvo įteikti pažymėjimai, padovanota po LGGRTC leidinį ir informacinės medžiagos.
  Seminaro organizatorius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

   

   


 • Sausio 10 d. LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje buvo atidaryta žymaus fotomenininko ir kino operatoriaus Juozo Kazlausko (1941–2002) fotografijų paroda „Lemtingasis sausis: Sausio 13-oji“, skirta Laisvės gynėjų dienai paminėti.
  Parodą atidarė ir sveikinimo žodį tarė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Lietuvos fotomenininkų sąjungos valdybos atsakingasis sekretorius Stanislovas Žvirgždas susirinkusiesiems papasakojo apie J. Kazlausko kūrybą, atsiminimais apie tragiškus Sausio 13-osios įvykius pasidalijo Eidividas Praleika.
  Renginio organizatoriai: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Fotografo Juozo Kazlausko paramos ir labdaros fondas.

   

   


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”