2021 m. lapkričio 29 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Paroda „Laisvės žvalgas“

Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus lankytojams – išskirtinė paroda „Laisvės žvalgas“, supažindinanti su partizano Juozo Lukšos laisvės kova ir meilės istorija

Visą mėnesį – nuo 2021 m. lapkričio 10 d. iki 2021 m. gruodžio 12 d. – Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus lankytojai turės galimybę apžiūrėti originalaus erdvinio sprendimo parodą „Laisvės žvalgas“, skirtą legendinio partizano Juozo Lukšos 100-osioms gimimo metinėms atminti. Unikalią kilnojamąją parodą sumanė Prienų krašto muziejus. Ją įgyvendinti padėjo bendradarbiavimas su Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus istorikais.

Pasak muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos Gerdos Urbonienės, pagrindinė parodos žinia – vertybinis tikrumas, priesaikos tvirtumas, kurį atskleidžia kovotojo asmeninio gyvenimo drama. Juozas Lukša turėjo galimybių pasirinkti gyventi su mylimąja Nijole Bražėnaite, tačiau priesaika Tėvynei ir kovos bendražygiams diktavo pasirinkimą grįžti į okupuotą Lietuvą ir žūti nelygioje kovoje už jos laisvę.

Parodoje įamžintas jautrus momentas – kryželis (šventas paveikslėlis), kuriuo Juozo Lukšos motina laimino sūnus, išleisdama juos į ginkluotą rezistencinę kovą. Joje galima išvysti partizanų vadovybės dokumentą, kuriuo Juozas Lukša buvo paskirtas Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio atstovu užsieniui, pripažįstant jo žvalgybinį talentą. Ekspozicijoje pateikiamas ir partizaninės dokumentacijos sąrašas, įskaitant laišką popiežiui Pijui XII-ajam, prašantį užtarimo, įvairūs veiklos Vakaruose ir Lietuvoje dokumentai. Ši paroda – įdomi ne vien pažinti istoriją. Tai ir romantinių santykių palaikymo pavyzdys. Joje eksponuojamas Juozo Lukšos susirašinėjimas su būsima žmona, leidžiantis susidaryti įspūdį apie vyro jautrumą, jo iškalbingumą. Paroda gausiai iliustruota fotografijomis, užfiksavusiomis iškilaus Lietuvos karžygio pasipriešinimo kovos, persmelktos trapiais kasdienybės ir žmogiškosios laimės patyrimo momentais.

Parodos rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir Prienų rajono savivaldybė. Organizatorius – Prienų krašto muziejus. Partneriai: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras, Kauno r. Garliavos Juozo Lukšo gimnazija.

Okupacijų ir laisvės kovų muziejus lankytojų laukia trečiadieniais – sekmadieniais nuo 10.00 val. iki 18.00 val. (sekmadieniais 1 val. trumpiau – iki 17.00 val.). Pirmadienis ir antradienis – muziejininkų poilsio dienos. Detalesnę informaciją apie bilietų įsigijimą rasite Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro svetainėje.© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”