2021 m. lapkričio 29 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Diskusija „Lietuvos partizanų žvalgyba okupacijos metais“

Spalio 27 d. Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, Valstybės saugumo departamentas kartu su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru bei Vytauto Didžiojo karo muziejumi organizavo istorinį renginį-diskusiją „Lietuvos partizanų žvalgyba okupacijos metais“. Renginys buvo skirtas 100-osioms legendinio partizano ir žvalgo Juozo Lukšos gimimo metinėms ir Lietuvos žvalgų dienai paminėti.

Renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys. Pirmiausia jis pasveikino susirinkusius su profesine žvalgų diena, akcentuodamas šios profesijos prasmę ir svarbą šiandien mūsų valstybės gyvenime.

„Minint žvalgų dieną, noriu palinkėti Jums visada vadovautis Lietuvos žvalgybos kūrėjo ir pirmojo šios tarnybos vadovo Mikalojaus Lipčiaus žodžiais ,,Jūs esate valstybės akys ir ausys“ ...Būkite jais visuomet, telydi Jus ir Jūsų artimuosius ištvermė ir gera sveikata" – sakė LGGRTC generalinis direktorius dr. A. Bubnys. Taip pat jis pabrėžė Juozo Lukšos kaip žmogaus universalumą, profesionalumą, įžvalgumą - nuo spaudos leidėjo darbo iki Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio atstovo ir žvalgo užsienyje. Tai išskirtinė istorinė asmenybė, vienas garsiausių kovos su okupantais už nepriklausomos Lietuvos atstatymą 1941–1951 metais kovojusių dalyvių Juozas Lukša (labiausiai žinomais slapyvardžiais Daumantas, Skrajūnas, Skirmantas).

Diskusijoje „Lietuvos partizanų žvalgyba okupacijos metais“ dalyvavo ir pranešimus skaitė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai.

„Juozas Lukša: žvalgas iš būtinybės ir pašaukimo“ pranešimą skaitė istorijos mokslų daktaras ir publicistas, knygos apie Lietuvos žvalgybą autorius Severinas Vaitiekus.

Žvalgyba ir kontržvalgyba buvo neatsiejama partizaninės kovos dalis. Vakaro metu vyko įdomi diskusija, kurioje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikai dalinosi savo moksliniais tyrimais ir skaitė pranešimus. Tai Juozo Lukšos darbų tyrinėtojas dr. Darius Juodis pristatė Lietuvos partizanų žvalgybos sritis. Dr. Mingailė Jurkutė pažvelgė į Juozą Lukšą kaip į JAV specialiųjų operacijų karį, dokt. Enrika Kripienė pasidalino įžvalgomis apie okupacinių režimų saugumo darbuotojus kaip rezistencinių judėjimų dalyvius.

Visą diskusijos dalyvių įrašą kviečiame žiūrėti čia.

Žvalgų dieną įvyko diskusija apie Lietuvos partizanų žvalgybą - akimirkos iš renginio (LR VSD informacija)Nuotraukos LGGRTC darbuotojų

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”