2021 m. balandžio 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Komandiruotė į Rumuniją

Š. m. gruodžio 12-15 d. Timišoaroje, Rumunijoje vyko Europos atminties ir sąžinės platformos organizuojama tarptautinė konferencija „30 laisvės metų” (angl. „30 Years of Freedom”), skirta 30-osioms Rumunijos revoliucijos metinėms paminėti.

Komandiruotės tikslas: dalyvauti Europos atminties ir sąžinės platformos organizuojamoje tarptautinėje konferencijoje „30 laisvės metų“ (angl. „30 years of freedom“) ir pristatyti ginkluotą antisovietinį pasipriešinimą Lietuvoje.
Į komandiruotę vyko: Direkcijos vyresnioji specialistė Greta Paskočiumaitė.
Komandiruotės vieta: Timišoara (Rumunija)
Komandiruotės data ir trukmė: 2019-12-12 – 2019-12-15.

Komandiruotės aprašymas:

Gruodžio 12 d. Kelionė Vilnius – Frankfurtas – Timišoara.
Popiet vyko oficialus minėjimo atidarymas Timišoaros Reformatų bažnyčioje. Prisiminimais dalijosi idėjinis revoliucijos lyderis, buvęs Reformatų bažnyčios kunigas László Tőkés ir kiti protestantų bažnyčių lyderiai bei žurnalistai, fiksavę to meto įvykius. Atidengta memorialinė lenta, skirta revoliucijos metu žuvusiam vengrui Ernő Újvárossy.

Gruodžio 13 d. Konferencijos atidarymas ir pradžia. Pristatyta Europos ir atminties sąžinės platformos parengta knyga „Lest we forget” (liet. „Kad nepamirštume”), išversta į vengrų kalbą. Po trumpo knygos pristatymo pradėti pranešimai ir diskusijos šiomis temomis: rezistencija komunistinio režimo metais, komunistinio režimo krizė, tautinių mažumų ir bažnyčių priespauda.
Konferencijoje kalbėjo mokslininkai ir politiniai veikėjai iš Rumunijos, Lenkijos, Čekijos, Vengrijos, Bulgarijos, Ukrainos, Slovakijos. Greta Paskočiumaitė skaitė pranešimą tema „Lietuvos laisvės kovotojai: kilmė, tapatybė, atmintis”. Susirinkusieji itin aktyviai domėjosi ne tik ginkluotu antisovietiniu pasipriešinimu, vykusiu Lietuvoje 1944-1953 metais, bet ir šiandienine atminties kultūra, istorijos politika Lietuvoje bei visame Baltijos šalių regione.
Po konferencijos pristatytas spektaklis „Unburied” (liet. „Nepalaidotas”), taip pat skirtas kruviniems 1989 m. gruodžio įvykiams Timišoaroje atminti.

Gruodžio 14 d. Tęsėsi konferencija. Skaityti pranešimai temomis: masinės medijos vaidmuo režimo kaitoje, tarptautinis kontekstas vykstant Timišoaros įvykiams. Dalyvavo mokslininkai, politikai ir žurnalistai iš Vengrijos, Rumunijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Vokietijos. Dalis pasisakiusiųjų 1989 m. turėjo galimybę stebėti įvykius iš arti, tad dalinosi prisiminimais ir išlikusiais įspūdžiais.
Baigiamuoju konferencijos renginiu tapo forumas, skirtas tiems, kurie patys dalyvavo keičiantis režimams visoje Europoje ir gali pasidalinti įgyta patirtimi ir pamokomis ateities Europai. Galiausiai visi konferencijos dalyviai ir svečiai buvo pakviesti į Duna grupės pasirodymą, kuriame šokiu ir dainomis bandyta atkartoti 1989 m. atmosfera ir jos reikšmė visuomenei.

Gruodžio 15 d. Minėjimo renginiai ir mišios Reformatų bažnyčioje.
Kelionė Timišoara – Frankfurtas – Vilnius.


Konferencijos atidarymas. Dešinėje – buvęs Reformatų bažnyčios kunigas, revoliucijos idėjinis lyderis László Tőkés Sesija, skirta rezistencijai komunistinio režimo metais, antra iš kairės – Direkcijos vyresnioji specialistė Greta Paskočiumaitė Baigiamoji konferencijos dalis, skirta režimo kaitos liudininkams ir aktyviems pokyčių iniciatoriams. Dalyviai – buvę ir esami politikos ir kultūros veikėjai iš įvairių Europos valstybių
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”