2021 m. lapkričio 29 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Konferencija ,,Pakeliui į Lietuvą

Lapkričio 4 d., LGGRTC, bendradarbiaudamas su Socialinių paslaugų priežiūros departamentu, surengė konferenciją ,,Pakeliui į Lietuvą”, kurioje dalyvavo atstovai iš Altajaus krašto, Buriatijos, Komi Respublikos, Irkutsko srities, Bratsko, Jakutijos, Pskovo bei Karelijos lietuvių bendruomenių.

Nuo skaudžių tremties metų prabėgo ne vienas dešimtmetis, tačiau ištremti Lietuvos piliečiai ar jų palikuonys vis dar grįžta į gimtąją žemę. Grįžtantiems namo valstybė padeda rasti gyvenamą vietą, išmokti lietuvių kalbą, suteikia žinių, kaip atgauti pilietybę, kaip padėti atvykti jų vaikams ir vaikaičiams bei kitokias paslaugas.

Konferenciją moderavęs ir Lietuvos istoriją apžvelgęs žurnalistas, Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo akto signataras Rimvydas Valatka teigė, kad Lietuvos kelias – tai datos, kurias prisiminę galime didžiuotis, jog esame lietuviai. Anot jo, žvelgiant per istorijos prizmę, tremtiniai, kaip niekas kitas, gerai suvokia, kad Lietuvos piliečiai dar nėra taip gerai negyvenę. O tremtinių ir politinių kalinių sukaupta patirtis ir išgyvenimai yra neįkainojami ir gali labai padėti jaunajai kartai.

Apie tremties istorijos išsaugojimo svarbą ir perdavimą ateities kartoms konferencijoje kalbėjusi LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Ramunė Driaučiūnaitė pristatė LGGRTC bendradarbiavimo su visuomeninėmis organizacijomis Lietuvoje ir lietuvių bendruomenėmis už Lietuvos ribų patirtį.

Grįžę tremtiniai – aktorius ir režisierius Andrius Darela, medicinos mokslų daktaras Aleksas Mickonas ir režisierius, laidų vedėjas Andrius Stakionis dalijosi savo grįžimo patirtimi ir problemomis.

Valstybinių institucijų specialistai suteikė informaciją apie Lietuvoje galiojančius teisės aktus dėl pilietybės įgijimo, pensinio aprūpinimo, nukentėjusiojo asmens statuso gavimo ir t.t.

LGGRTC Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Peikštenis konferencijos dalyvius supažindino su muziejine ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, svečiai taip pat turėjo galimybę apžiūrėti LGGRTC rengiamo nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ darbų parodą.

Konferenciją Tuskulėnų dvaro rūmuose įkvepiančiomis melodijomis užbaigė tarptautinį pripažinimą pelnęs pianistas Kasparas Uinskas.


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”