2021 m. balandžio 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
„Skaudūs istorijos puslapiai“

Liepos 20-25 d. Krasnojarske (Rusijos federacija) vyko Krasnojarsko regioninės lietuvių tautinės-kultūrinės autonomijos „Lietuva“ projekto „Skaudūs istorijos puslapiai“ renginiai ir diskusijos. Renginiuose dalyvavo LGGRTC Memorialinio departamento direktorė Gintarė Jakubonienė ir Atminimo programų skyriaus vedėja Dalė Rudienė. Tremtinių kapinėse Beretės kaime, Orešnoje gyvenvietėje pagerbtos politinių represijų aukos.

1948 m. gegužės 22 d. buvo pradėta pati didžiausia tik Lietuvoje vykdyta lietuvių deportacija. Trėmimų operacija buvo pavadinta „Vesna“. Skaičiuojama, kad tais metais gegužės 22 - 23 d. buvo ištremta daugiau kaip 40 tūkstančių Lietuvos gyventojų. Šie žmonės atsidūrė Krasnojarsko krašte prie Manos upės. Čia susikūrė ištisos lietuvių tremtinių gyvenvietės. Ne visiems buvo lemta grįžti į Lietuvą. Apie trečdalis tremtinių ir politinių kalinių atgulė svetimoje žemėje, daugelio nežinoma net laidojimo vieta. Apie ketvirtadalis likusių gyvųjų išsibarstė Rusijos platybėse. Ne vienas tūkstantis lietuvių tremties vietose gyvena ir dabar. Krasnojarsko lietuvių bendruomenė vienija daugiau kaip 300 lietuvių šeimų, kurių dauguma narių – tremtiniai, politiniai kaliniai ir jų palikuonys. Delegacija iš Lietuvos dalyvavo Orešnoje gyvenvietės kultūros namuose vykusioje Sibiro lietuvių bendruomenių konferencijoje, kurios metu buvo pristatyta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išleista knyga „Didžiosios tremtys. Buriatija 1948 m.“.

Parengė
LGGRTC Memorialinio departamento
Atminimo programų skyriaus vedėja
Dalė Rudienė


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”