2021 m. balandžio 19 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Komandiruotė į Bukareštą (Rumunija)

2018 m. gegužės 15–17 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento Istorinių tyrimų programų skyriaus vyriausioji istorikė Ramona Staveckaitė-Notari ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso vedėja Dovilė Lauraitienė dalyvavo Bukarešte (Rumunija) vykusiame 7-ajame Europos 20-ąjį amžių tyrinėjančių institucijų simpoziume, rengtame organizacijos „Europos atminties ir solidarumo tinklas“ („European Network of Remembrance and Solidarity“). Šių metų tema – „Po Didžiojo karo. Iššūkiai Europai“. Simpoziumo metu R. Staveckaitė-Notari pristatė LGGRTC veiklą, buvo išplatinti lankstinukai bei skrajutės apie Okupacijų ir laisvės kovų muziejų ir Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą.

Gegužės 15 diena buvo skirta kelionei ir oficialiam simpoziumo atidarymui, kurio metu taip pat vyko atvira diskusija „Baimė ir viltys. Dabar ir tada“. Vakarinės programos metu organizatoriai surengė visų dalyvaujančių organizacijų turbo pristatymus.

Dienos pabaigoje vyko oficialus simpoziumo dalyvių priėmimas, kurio metu LGGRTC atstovėms pavyko užmegzti kontaktus su kolegomis iš Lenkijos žydų istorijos muziejaus „POLIN“ ir kolegomis iš Čekijos nevyriausybinės organizacijos „Po karo“ („Post Bellum“), kuri dokumentuoja 20-ojo amžiaus svarbių istorinių reiškinių liudytojų atmintį ir bando perduoti šias istorijas plačiajai visuomenei.

Gegužės 16 d. vyko dvi sesijos: „Taikos paieškos ir saugumas“ bei „Suverenitetas ir integracija“. Šių sesijų metu pranešimus skaitė Oksfordo universiteto profesorė Anne Daighton, Sorbonos profesorius Frederic Dessberg, Lenkijos tarptautinių santykių instituto darbuotojas Slawomir Debski ir kiti. Pranešimų ir po jų vykusių diskusijų metu simpoziumo dalyviai akcentavo šiuolaikinės Europos ir Europos po I-ojo pasaulinio karo pabaigos paraleles, kokią įtaką šiuolaikinei Europai padarė būtent tokia , o ne kitokia karo baigtis, ko galime pasimokyti iš praeities. Vakare simpoziumo dalyviai dalyvavo surengtoje ekskursijoje Rumunijos Parlamento rūmuose.

Gegužės 17 d. vyko dvi sesijos ir uždarymas: „Skirtingi požiūriai prisimenat I-ąjį pasaulinį karą“ ir „Ateitis žvelgianti į praeitį“. Pranešimus skaitė Cegesoma (Belgija) atstovė Chantal Kesteloot, Kembridžo universiteto profesorius David Reynolds ir kt. Šios dienos pranešimai buvo skirti įvairių valstybių patirčiai po I-ojo pasaulinio karo. Dalyviai diskutavo apie tautinių valstybių atsiradimą ir jų politinę raidą tarpukariu. Po simpoziumo uždarymo buvo surengta ekskursija po Bukareštą.


© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”