2019 m. rugpjūčio 21 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Paroda „Besarabai GULAGE“

Kviečiame aplankyti 2018 m. vasario 1–27 d. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje eksponuojamą kilnojamąją parodą „Besarabai GULAGE“. Parodą parengė Moldovos Respublikos kultūros ministerija ir Moldovos Respublikos nacionalinis muziejus.

Drauge su bolševikų revoliucija į Rusiją atėjo Raudonasis teroras ir pradėjo pildytis „Sovietų svajonė“. Totalitarinis komunistų režimas nuo 1917 m. lapkričio 7 d. dabartinės Moldovos Respublikos teritorijoje, šalies, kuri pradžioje buvo Moldavijos Autonominė Tarybų Socialistinė Respublika, o nuo 1940 m. – Moldavijos Tarybų Socialistinė Respublika, ėmė vykdyti visą eilę nusikaltimų prieš žmoniją: genocidą, politines represijas ir dirbtinai organizuotą badmetį. Dėl politinių ar religinių įsitikinimų, tautybės ar dėl socialinių priežasčių šalyje buvo persekiojami šimtai tūkstančių nekaltų žmonių. Šimtai tūkstančių šių aukų turėjo palikti namus, nes buvo deportuojami į Sibirą, pasitiko mirties nuosprendį, buvo išsiųsti egzistuoti įkalinimo vietose ar mirė badu psichiatrinėse ligoninėse.

Parodoje „Besarabai GULAGE“ eksponuojama apie 130 fotografijų ir dokumentų, pasakojančių apie kelių Besarabijos šeimų gyvenimą GULAGE, į kurį jos buvo ištremtos per trejetą sovietų valdžios vykdytų 1941, 1949 ir 1951 m. masinių trėmimų. Ištremtieji buvo perkelti iš įvairių Respublikos vietovių. Ekspozicijos medžiaga išdėstyta pagal trėmimų laiką. Kartu su tremtinių fotografijomis, eksponuojami keli Sovietinio Gulago žemėlapiai, už represijas atsakingų organų sprendimai ir kiti dokumentai, iliustruojantys operacijų vykdymo tvarką, gyvenimo ir darbo sąlygas Sibiro kolonijose, režimo ir kasdienybės momentus GULAGE.

Laukiame Jūsų pirmadieniais–penktadieniais nuo 9 iki 16 val. Pietų pertrauka nuo 12 iki 13 val.

© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”