2021 m. balandžio 21 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Komandiruotė į Rusijos Federaciją

2017 m. rugpjūčio 2–12 d. Lietuvos generalinio konsulo Sankt Peterburge Dainiaus Numgaudžio kvietimu į Rusijos Federaciją vyko 8 žmonių delegacija. Joje dalyvavo LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Memorialinio departamento direktorė Gintarė Jakubonienė, Memorialinio departamento direktorės pavaduotojas, Genocido aukų muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis, Memorialinio meno ir ekspertizės skyriaus vedėja Violeta Kolonaitienė, Atminimo programų skyriaus vyresnysis istorikas Benas Navakauskas ir Ūkio skyriaus transporto technikas Algimantas Paškonis. Kartu vyko Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, dailininkas Saulius Mažylis.

Atminimo dienų renginių metu delegacija dalyvavo aukų pagerbimo ceremonijose Sandarmoche (rugpjūčio 5 d.). XX a. 4-ajame dešimtmetyje Sandarmocho giraitėje palaidota daugiau nei 7 tūkst. NKVD sušaudytų žmonių. Šiandien čia įrengta apie 360 atminimo ženklų ir paminklų. Šiemet Sandarmoche minėtas memorialo įkūrimo dvidešimtmetis ir Didžiojo teroro aštuoniasdešimtmetis (Rusijos istoriografijoje Didžiojo teroro pradžia dažniausiai laikoma 1937 m. liepa), taip pat išreikštas palaikymas šiuo metu įkalintam Jurijui Dimitrijevui, vienam Karelijos „Memorialo“ steigėjų ir kasinėjimų Sandarmoche iniciatorių. Renginiuos dalyvavo 8 valstybių diplomatai, tarp jų Lietuvos (D. Numgaudis), Lenkijos (Andrzej Chodkiewicz) ir JAV (Thomas Leary) generaliniai konsulai Sankt Peterburge, taip pat mokslininkų delegacijos iš Lenkijos (Instytut Pamięnci Narodowej), Vokietijos (Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur) ir kitų valstybių. Renginių metu LGGRTC darbuotojai susitiko su Karelijos lietuvių bendruomene, dalyvavo apskritojo stalo diskusijose su renginių organizatoriais ir svečiais. Taip pat vyko į ekskursijas prie Baltijos ir Baltosios jūrų (Belomoro) kanalo šliuzų Poveneco kaime, lankė Medvežjegorsko rajono muziejų (su įrengta Belbaltlago istorijos ekspozicija) ir Nacionalinį Karelijos muziejų Petrozavodske.

Rugpjūčio 6–8 d. delegacija vyko į Didžiąją Solovkų salą, kur dalyvavo Solovkų lagerio ir kalėjimo aukų pagerbimo ceremonijose memorialiniame komplekse – Atminimo alėjoje ir gyvenvietės kapinėse. Taip pat vyko į žygius į buvusius Solovkų lagerio punktus ant Sekirnaja kalvos ir Savatijaus vienuolyne, dalyvavo ekskursijoje, skirtoje Solovkų gyvenvietės lagerinio periodo istorijai ir paveldui, lankė Solovkų valstybinio istorijos-architektūros ir gamtinio muziejaus-rezervato ekspoziciją „Solovkų lageriai ir kalėjimas 1920–1939“. Muziejui buvo perduoti leidiniai apie palaimintąjį arkivyskupą Teofilių Matulionį, 1930–1932 m. kalintą Solovkų lageryje, Anzero saloje. Tikėtina, kad atnaujinant muziejaus ekspoziciją bus pristatyta ir T. Matulionio biografija.

Rugpjūčio 10 d. Sankt Peterburgo Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje buvo pristatyta ir atidengta T. Matulionio atminimo lenta. T. Matulionis bažnyčią statė ir čia tarnavo 1910–1929 m. Vėliau bažnyčios pastatas buvo sudarkytas, jame įrengtas keturių aukštų bendrabutis. Tik 2003 m. jis grąžintas bažnyčiai. 2011 m. pradėti bažnyčios restauravimo darbai. Atminimo lenta palaimintajam Teofiliui Matulioniui atidengta nedidelėje bažnyčios požemyje esančioje koplytėlėje. Pabaigus bažnyčios rekonstrukciją, ji bus perkelta prie centrinių durų. Ceremonijoje kartu su delegacija iš Lietuvos dalyvavo Sankt Peterburgo lietuvių bendruomenė, generalinis konsulas D. Numgaudis ir kiti konsulato darbuotojai, ilgametė Ermitažo darbuotoja Nijolė Masiulionytė, giedojo moterų ansamblis „Neringa“.


Informaciją parengė: LGGRTC Atminimo programų skyriaus vyresnysis istorikas Benas Navakauskas

 


Lenkijos generalinis konsulas Sankt Peterburge Andrzej Chodkiewicz (kairėje) ir Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge Dainius Numgaudis prie 2008 m. LGGRTC įrengto paminklo lietuvių aukoms Sandarmoche. Delegacijos iš Lietuvos, Karelijos lietuvių bendruomenės nariai ir Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge Dainius Numgaudis Sandarmoche.
Solovkų gyvenvietės gatvė. Kairėje ir dešinėje buvę lagerio barakai, centre – lagerio kanceliarija.
Delegacijos nariai ir Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge Dainius Numgaudis prie paminklinio akmens Solovkų lagerio aukoms Atminimo alėjoje, Didžiojoje Solovkų saloje. Sankt Peterburgo Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia. LGGRTC darbuotojai ir Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge D. Numgaudis prie atminimo lentos Teofiliui Matulioniui.
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”