2021 m. gruodžio 5 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Tarptautinė knygų mugė Lvove (Ukraina)

2016 m. rugsėjo 14–18 dienomis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai, bendradarbiaudami su Lietuvos kultūros institutu, organizavo ir įgyvendino 2016 m. rugsėjo 14–18 d. Lvove (Ukraina) vykusią tarptautinio literatūros festivalio ir tarptautinės knygų mugės programą. Programą rengė ir įgyvendino LGGRTC Memorialinio departamento direktorė Gintarė Jakubonienė, Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Peikštenis, Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento Istorinių tyrimų programų skyriaus vedėja Edita Jankauskienė, šio skyriaus vyriausiasis specialistas Darius Juodis.

Į festivalio programą buvo įtraukta keletas Lietuvai svarbių istorinių renginių, tarp kurių buvo Lietuvos ir Ukrainos pokario laisvės kovotojams skirtas renginys. Jame buvo pristatyta Juozo Lukšos atsiminimų knyga „Partizanai“ ukrainiečių kalba ir specialiai Lvovo knygų mugei išleistas Liongino Baliukevičiaus – partizano Dzūko dienoraštis ukrainiečių ir rusų kalba. Šiame renginyje vyko istorinė diskusija apie Lietuvos ir Ukrainos laisvės kovas, buvo pristatyta Centro kilnojamoji paroda „Karas po karo: ginkluotasis antisovietinis pasipriešinimas Lietuvoje 1944–1953 m.“. Renginio metu Ukrainos ir Lietuvos pokario laisvės kovų istorijos rekonstruktoriai pristatė kasdieninį kovotojų gyvenimą.

Renginys vyko Okupacinių režimų aukoms skirtame muziejuje Lvove „Lonskio kalėjimas“. Jame dalyvavo Lietuvos Respublikos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis, Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Romas Jarockis, istorikas Algis Kašėta, Ukrainos istorikai, žurnalistai, leidėjai, visuomeninių organizacijų atstovai ir kt. Tarptautinėje knygų mugėje vyko Centro leidinių užsienio kalbomis pristatymas ir eksponavimas.

LGGRTC darbuotojai komandiruotės į Ukrainą metu taip pat susitiko su Ukrainos istorikais – Ukrainos katalikiško universiteto atstovu Vasyl Stefaniv, Okupacinių režimų aukoms skirto muziejaus Lvove „Lonskio kalėjimas“ direktoriumi Ruslan Zabilyj, Lvovo apskrities tarybos bendrovės „Likimas“, kuri rūpinasi sovietinių ir nacistinių represijų aukų paieška, ekshumacija, perlaidojimu ir kapaviečių tvarkymu, atstovais. Susitikimuose buvo pristatyta centro mokslinė, muziejinė, edukacinė ir leidybinė veikla, aptartos bendradarbiavimo galimybės.

LGGRTC darbuotojai taip pat dalyvavo Ukrainos nacionalinės atminties instituto, Ukrainos saugumo tarnybos valstybinio archyvo, Išsivaduojamojo judėjimo tyrimo centro ir Ukrainos televizijos organizuotos parodos „Laisvės žmonės“ atidaryme. Paroda, skirta Ukrainos nepriklausomybės 25-osios metinėms, vyko Lvovo miesto aikštėje prie Rotušės.

Komandiruotės metu buvo aplankytas Maidaneko koncentracijos stovyklos muziejus ir Belžeco muziejus-memorialas koncentracijos stovyklų aukoms atminti (Lenkija).

Parengė:
LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento Istorinių tyrimų programų skyriaus vedėja Edita Jankauskienė


LGGRTC darbuotojai su parodos „Laisvės žmonės“ organizatoriais ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputate Lietuvos ir Ukrainos pokario laisvės kovotojams skirto renginio metu Lietuvos ir Ukrainos pokario laisvės kovotojams skirto renginio metu
Lietuvos ir Ukrainos pokario laisvės kovų istorijos rekonstruktoriai Belžeco muziejus-memorialas koncentracijos stovyklų aukoms atminti Maidaneko koncentracijos stovyklos muziejus
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”