2021 m. lapkričio 29 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Seminaras Šiauliuose

2016 m. gegužės 17 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje įvyko tarptautinis mokslinis seminaras „Tremties istorijos: naujosios kartos refleksijos ir bendrystės potyriai“. Seminare pranešimą skaitė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Monika Kareniauskaitė.

Seminaro metu buvo skaitomi pranešimai, veikė knygų, kraštotyros darbų, asmeninių tremtinių daiktų parodos. Jame dalyvavo pranešėjai iš Latvijos, Ukrainos ir Lietuvos, politinių kalinių ir tremtinių atstovai, moksleiviai. Monika Kareniauskaitė skaitė pranešimą tema „Tremtinio sąvoka ir trėmimų samprata SSSR okupuotoje Lietuvoje: ideologiniai ir teisiniai aspektai“.

Savo pranešime M. Kareniauskaitė atkreipė dėmesį, kad viešojoje erdvėje tremtis sutapatinama su emigracija, tačiau tokie lyginimai nėra adekvatūs, o skirtumai tarp šiuolaikinių emigrantų bei sovietinių trėmimų – labai aiškūs. Pasak pranešėjos, emigrantas šalį palieka laisvu pasirinkimu, laisvai renkasi kryptį ir išvykimo laiką, pats sprendžia, kiek šeimos narių gali išvykti, kiek turto pasiimti, kokį rinktis transportą. Tremtinys skiriasi ir nuo pabėgėlio. Nors pabėgėlis dėl karo veiksmų tiesioginio pasirinkimo neturi, bėgimas nėra kryptinga valstybės politika atsikratyti tam tikros dalies piliečių, procesas nėra organizuotas. M. Kareniauskaitė savo pranešime taip pat akcentavo, kad sovietinis tremtinys skiriasi ir nuo Gulago kalinio, nes didžioji tremtinių dalis nebuvo teisti.

Nuotraukos: Sigita Vaitkaitytė


Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą seminare atstovavo vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Monika Kareniauskaitė
M. Kareniauskaitė su seminaro dalyviais Seminaro akimirka
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”