2021 m. spalio 25 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Sovietų politinių represijų aukų atminimo dienos renginiai

2015 m. spalio 29–30 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė dalyvavo Maskvoje (Rusijos Federacija) vykusiuose Sovietų politinių represijų aukų atminimo dienos renginiuose.

Sovietų politinių represijų aukų atminimo diena Rusijoje minima spalio 30 d. Dar 1974 m. Mordovijos ir Permės politiniai kaliniai ėmė spalio 30-ąją minėti Politinių kalinių dieną, o 1991 m. Rusijos Federacijos Aukščiausiosios Tarybos sprendimu ji buvo įtvirtinta kaip Politinių represijų aukų atminimo diena.

Sovietų politinių represijų aukų atminimo dienos išvakarėse, spalio 29-ąją, tarptautinė organizacija „Memorial“ organizavo akciją „Vardų sugrąžinimas“. Šios akcijos metu liūdnai pagarsėjusioje Lubiankos aikštėje, priešais KGB pastatą, viena po kitos buvo skaitomos sovietinio teroro aukų pavardės. Akcijoje kartu su Lietuvos Respublikos ambasadoriumi Remigijumi Motuzu ir ambasados darbuotojais dalyvavo ir LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė. Jie pagerbė nužudytuosius tylos minute ir padėjo gėlių prie „Solovkų akmens“, kuris 1990 m. buvo atvežtas iš Solovkų salų, kur veikė vienas garsiausių sovietinių lagerių, vėliau – kalėjimas. Prie „Memorialo“ surengtos akcijos dalyvių taip pat prisijungė JAV ir kitų ES valstybių ambasadoriai.

Spalio 30 d. LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė kartu su Lietuvos ambasadoriumi ir ambasados darbuotojais dalyvavo Butovo poligone organizuotoje akcijoje „Mūsų atminties balsas“. Akcija prasidėjo pravoslavų religinėmis apeigomis poligono teritorijoje esančioje cerkvėje, vėliau vyko gėlių padėjimo ceremonija ir aukų vardų skaitymas prie nužudytųjų palaidojimo vietų. Akcijoje dalyvavo aukų giminaičiai, įvairių Maskvos religinių bendruomenių, visuomeninių organizacijų atstovai, taip pat Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Švedijos ambasadoriai, ES atstovybės Rusijos Federacijoje vadovas Vygaudas Ušackas, jų sutuoktinės ir ambasadų darbuotojai. Buvęs NKVD šaudymo poligonas Butove yra gerai žinomas kaip vieta, kur vien „Didžiojo teroro“ laikotarpiu, 1937–1938 m., buvo sušaudyta daugiau nei 20 tūkst. įvairių tautybių žmonių – daugiausia Maskvos ir jos regiono gyventojų.

Tos pačios dienos vakare vyko Gulago istorijos muziejaus ekspozicijų atidarymas naujose patalpose – buvusiame Maskvos metropoliteno bendrabutyje. Keturių aukštų pastate Maskvos centre, panaudojant šiuolaikines technologijas, įrengtas didžiausias ir moderniausias Gulago muziejus Rusijoje.

Renginių metu LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė susipažino ir užmezgė naudingų ryšių su Rusijos kolegomis, pvz., su Tomsko NKVD aukų muziejaus direktoriumi Vasilijumi Chanevičiumi ir kt.


Apeigos Butovo poligone esančioje cerkvėje Aukų vardų skaitymas Aukų vardus Butovo poligone skaito V. Ušackas
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”