2021 m. spalio 25 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo paroda

2015 m. rugsėjo 15 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje buvo atidaryta Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo paroda „Srebrenicos pragaras“, surengta minėtam archyvui bendradarbiaujant su LGGRTC ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba.

Tarptautinė paroda Lietuvoje pristatyta minint 20-ąsias Srebrenicos žudynių metines. Ją sudarė 22 stendai, kuriuose eksponuotos jau istorinėmis tapusios Bosnijos karo laikų nuotraukos, žemėlapiai su sužymėtomis kariuomenių judėjimo kryptimis ir vietovėmis, kur serbų pajėgos vykdė karo nusikaltimus, masinių Bosnijos musulmonų kapaviečių ir ekshumavimo vaizdai, aukų perlaidojimą ir jų atminimo įamžinimą liudijančios šių dienų nuotraukos. Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvas šią parodą parengė prieš kelerius metus ir jau eksponavo daugelyje šalių: Egipte, Turkijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Danijoje ir kitur. Po pristatymo Lietuvoje, kuris truko tik tris dienas, paroda iškeliavo į Moldovą ir Gruziją.

Renginys Memorialinio komplekso Konferencijų salėje buvo pradėtas abiejų šalių – Bosnijos ir Hercegovinos bei Lietuvos – valstybiniais himnais. Susirinkusiuosius pasveikinusi LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė pabrėžė tarptautinio solidarumo ir istorinės atminties svarbą siekiant užtikrinti, kad panašūs karo nusikaltimai nepasikartotų ateityje. Vėliau žodį tarė vienas parodos iniciatorių – Lietuvos vyriausiasis archyvaras Ramojus Kraujelis. Priminęs praėjusio amžiaus pabaigos įvykius, jis nuoširdžiai apgailestavo, kad ir praėjus 20 metų po Bosnijos musulmonų žudynių Jungtinių Tautų Saugumo Taryba taip ir nepriėmė rezoliucijos, smerkiančios Srebrenicos genocidą. Į parodos atidarymą atvykęs Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo direktorius Adamiras Jerkovičius pabrėžė Bosnijos ir Hercegovinos ir Lietuvos panašumą, abiejų šalių kovą už laisvę ir viltį, kad lietuviai tikrai supranta, ką teko išgyventi bosnių tautai. Baigdamas savo kalbą svečias iš užsienio pakvietė susirinkusiuosius pažiūrėti Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo sukurtą trumpą dokumentinį filmuką apie Srebrenicos genocido aukų palaikų perlaidojimą.

Renginio pabaigoje visi jo dalyviai buvo pakviesti apžiūrėti parodą. Renginį filmavo ir reportažą rengė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos TV naujienų tarnybos žurnalistai.


Renginio dalyvius sveikina T. B. Burauskaitė Renginio dalyviai Kalba Lietuvos vyriausiasis archyvaras R. Kraujelis
Parodą pristato Bosnijos ir Hercegovinos Federacijos archyvo direktorius A. Jerkovičius Pasibaigus parodos atidarymui žurnalistai kalbina A. Jerkovičių Renginio dalyvė apžiūri ką tik atidarytą parodą
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”