http://genocid.lt/centras/lt/2485/a/

Tarptautinė mokslinė konferencija Lenkijoje

2015 m. birželio 25–26 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojas ir Genocido aukų muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis ir LGGRTC Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso vyriausiasis specialistas Remigijus Černius dalyvavo Balstogėje (Lenkija) vykusioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Totalitarinių režimų aukų masinių kapaviečių paieška ir identifikavimas. Lenkijos patirtis Europos kontekste“.

Konferenciją organizavo Tautos atminties instituto (IPN) Balstogės skyrius, joje dalyvavo atstovai iš Čekijos, Izraelio, Kroatijos, Lenkijos, Lietuvos, Rumunijos, Rusijos ir Olandijos mokslinių tyrimų institucijų.

Pirmąją konferencijos dieną, kuri buvo skirta istoriniams ir archeologiniams tyrimams, E. Peikštenis skaitė pranešimą „Totalitarinių režimų aukų paieška, identifikacija, įamžinimas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro patirtis“, kuriame pristatė LGGRTC iniciatyva 2008–2014 m. atliktus archeologinius ir istorinius tyrimus Vilniaus Titnago gatvėje, Rietavo dvaro teritorijoje, Dusetų miestelio buvusio stribyno kieme, Varėnos r. Palkabalio-Zervynų miške ir Ignalinos r. Miškiniškės kaime. Tą pačią dieną skaitytame R. Černiaus pranešime „Totalitarinės trauminės patirties įamžinimas: Tuskulėnų masinė kapavietė“ buvo pristatyti archeologiniai tyrimai, ekshumavimo ir identifikavimo darbai, kurie buvo atlikti Tuskulėnų dvaro teritorijoje rastoje masinėje kapavietėje. Pranešime buvo akcentuota šios masinės kapavietės įamžinimo svarba visuomenės istorinei atminčiai.

Antroji konferencijos diena buvo skirta teismo medicinos antropologijos ir identifikavimui pasitelkiamiems DNR tyrimams nagrinėti. Konferencija buvo užbaigta diskusija „Tai negali būti pamiršta. Kaip reikia mokyti jaunąją kartą apie totalitarinius nusikaltimus ir jų aukas“, kurioje tarp kitų prelegentų dalyvavo ir E. Peikštenis.


E. Peikštenis pristato pranešimą apie palaikų paieškas ir identifikavimą R. Černius skaito pranešimą apie Tuskulėnų masinės kapavietės tyrimus ir įamžinimą E. Peikštenis dalyvauja baigiamojoje konferencijos diskusijoje