2021 m. spalio 25 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt

2015 m. birželio 15 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) ir jo padaliniai aktyviai dalyvavo Lietuvos okupacijos 75-mečiui bei Gedulo ir vilties dienai paminėti skirtuose renginiuose.

Ryte, dar prieš iškilmingą minėjimą Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje, Seimo Vitražo galerijoje vyko LGGRTC Genocido aukų muziejaus parodos „12-asis kilometras: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“ atidarymas. 29 kilnojamosios parodos stendai buvo išeksponuoti Seimo I rūmų fojė ir su jais galėjo susipažinti visi minėjimo dalyviai. Parodos atidarymo metu kalbėjo Seimo Pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas, LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė ir 1942–1943 m. sovietų represinių struktūrų Sverdlovske sušaudytų buvusio Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro, pulkininko leitenanto Juozo Papečkio ir Lietuvos kariuomenės kapitono Antano Petruškevičiaus anūkė, atsargos kapitonė Daina Kemeraitienė. Parodos atidarymo dalyviams buvo pristatytas ir naujas LGGRTC leidinys „Macikų mirties namai. Antrojo pasaulinio karo belaisvių ir GULAG’o lageriai 1939–1955 metais Šilutės apylinkėse“, išleistas lietuvių ir anglų kalbomis įgyvendinant programos „Europa piliečiams“ lėšomis finansuojamą projektą REMEMOR. Smuikininkas Konradas Levickis atliko susirinkusiesiems kelis muzikinius kūrinius.

Po parodos atidarymo LGGRTC atstovai dalyvavo iškilmingame minėjime Kovo 11-osios Akto salėje ir Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje. Nekaltų okupacijos aukų atminimas buvo pagerbtas visuotine tylos minute.

Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija taip pat vyko prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje. Jos metu į susirinkusiuosius kreipėsi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kultūros ministras Šarūnas Birutis, LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė ir Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams įvertinti pirmininkas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Emanuelis Zingeris. Aktorius Aleksas Kazanavičius skaitė „Odę duonai“ iš Vlado Kalvaičio knygos „Sustiprinto režimo barakas“, o Vilniaus vidurinių mokyklų moksleiviai įvairiaspalvėmis gėlėmis papuošė „Ilgesio pievą“ greta Genocido aukų muziejaus. Muzikinius kūrinius atliko Lietuvos kariuomenės orkestras, Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“, Vilniaus politinių kalinių ir tremtinių choras „Laisvė“.

Po ceremonijos Aukų gatvėje jos dalyviai vyko į renginį prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo. Ten susirinkusiems koncertavo Vilniaus politinių kalinių ir tremtinių choras „Laisvė“, dainininkė Milda Arčikauskaitė ir LGGRTC rengiamo nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laureatės iš Vilniaus Antakalnio gimnazijos: Auksė Šukaitytė, Karolina Glazerytė, Vanesa Saveljevaitė, Agata Stefanovič ir Aleksandra Makauskaitė. Kalbėjo Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Lietuvos policijos kapelionas Algirdas Toliatas ir Lapteviečių brolijos narė Rita Vipartienė. Aktorė ir režisierė Birutė Mar suvaidino ištrauką iš monospektaklio „Ledo vaikai“, sukurto pagal autentiškus jos tėvų Jūratės ir Algirdo Marcinkevičių tremties prisiminimus.

16 val. LGGRTC kiemelyje vyko tradicinė Atminimo valanda-koncertas, kurioje dalyvavo sutartinių giedotojų grupė „Ūtara“, vyrų folkloro grupė „Ugniavijas“ ir nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laureatai: Vilniaus Antakalnio gimnazijos muzikos studija „Stereo“ (vad. Rolandas Kostiukas) ir Vilniaus Barboros Radvilaitės pagrindinės mokyklos muzikos grupė „Baltas vėjas“ (vad. Tomas Bartkus).

Birželio 14 ir 15 dienomis taip pat buvo galima nemokamai apsilankyti LGGRTC Genocido aukų muziejuje ir Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse. Genocido aukų muziejuje buvo vedamos nemokamos ekskursijos, o Konferencijų salėje buvo galima susipažinti su Šiaulių „Aušros“ muziejaus paroda „Skausmo paženklintas liaudies meno grožis“. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse lankytojų laukė muziejinė ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ ir nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ darbų paroda „Istorija – praeities liudytoja“. Konkurso dalyvių piešiniai taip pat buvo eksponuojami po atviru dangumi Aukų gatvėje.

 
 
 
 
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”