2021 m. spalio 25 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Konferencija Romoje

2015 m. kovo 6 d. Romoje, Italijos Parlamento Deputatų rūmuose, įvyko Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio proga surengta konferencija „Sovietinė okupacija ir Lietuvos pastangos grįžti į Europą“. Jos metu buvo apžvelgtas sovietinės okupacijos penkiasdešimtmetis: masiniai trėmimai, partizaninis karas, neginkluotasis pasipriešinimas, Bažnyčios vaidmuo ir pastangos atgauti nepriklausomybę XX a. devintajame dešimtmetyje. Renginį organizavo Italijos lietuvių bendruomenės atstovė Kotryna Vilkaitė-Buono, padedama Lietuvos Respublikos ambasados ir buvusio Italijos Parlamento nario, politiko ir žurnalisto Andrea Orsini.

Gausiai susirinkusius konferencijos dalyvius pasveikino Lietuvos Respublikos ambasados Italijoje įgaliotoji ministrė Lina Terra ir Italijos deputatė, partijos „Pirmyn Italia“ (Forza Italia) komunikacijos vadovė Deborah Bergamini. Milano valstybinio universiteto profesorius dr. Alessandro Vitale nušvietė susirinkusiesiems istorinį Centrinės ir Rytų Europos kontekstą, istorikas ir žurnalistas Rokas M. Tracevskis, neseniai italų kalba išleistos knygos „Nežinomas karas. Ginkluotas antisovietinis pasipriešinimas Lietuvoje 1944–1953 m.“ autorius, supažindino su ginkluotuoju antisovietiniu pasipriešinimu Lietuvoje, o leidybos namų „Il Cerchio“ direktorius Adolfo Morganti pristatė renginio dalyviams minėtą knygą. Pirmąją konferencijos dalį savo pasisakymu užbaigė vienas iš renginio organizatorių A. Orsini.

Po pertraukėlės vykusioje antrojoje konferencijos dalyje J. E. Lietuvos ambasadorė prie Šventojo Sosto Irena Vaišvilaitė skaitė pranešimą apie Lietuvos Katalikų Bažnyčią sovietinės okupacijos metais, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė pasakojo apie neginkluotąjį antisovietinį pasipriešinimą, o K. Vilkaitė-Buono pristatė istorinės atminties puoselėjimo projektą „Misija Sibiras“ ir pasidalijo asmenine patirtimi bei prisiminimais apie Lietuvos kelią į Nepriklausomybę XX a. devintojo dešimtmečio pabaigoje.

Kaip pabrėžė konferencijos pranešėjai, Lietuvos istorija ir lietuvių kova už laisvę praturtina bendrą Europos identitetą ir yra svarbi Vakarų pasaulio istorijos ir kultūros dalis. Todėl precedento neturintis Lietuvos istorijos pristatymas Italijos parlamente yra reikšmingas įvykis tiek Lietuvai, tiek ir pačiai Italijai. Na, o renginio organizatorė K. Vilkaitė-Buono džiaugėsi, kad konferencija sulaukė didelio ne tik klausytojų, bet ir žurnalistų dėmesio.


Deputatų rūmų salėje susirinkę konferencijos dalyviai Iš kairės: K. Vilkaitė-Buono, dr. A. Vitale, moderatorius Stefano Magni, R. M. Tracevskis ir A. Morganti T. B. Burauskaitė pasakoja apie neginkluotąjį pasipriešinimą Lietuvoje
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”