2021 m. spalio 25 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Paroda „Tarpukario Lietuvos policija fotografijose“

2015 m. sausio 8 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse vyko pirmasis šių metų renginys – Konferencijų salėje atidaryta paroda „Tarpukario Lietuvos policija fotografijose“, kurioje eksponuojamos 1918–1940 m. Lietuvos policijos nuotraukos iš Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Skirmanto Andriušio kolekcijos. Nuotraukas ir kitus su tarpukario Lietuvos policijos istorija susijusius dokumentus S. Andriušis renka jau apie dešimt metų. Tuskulėnų memorialiniame komplekse pristatytos nuotraukos – tik nedidelė jo kolekcijos dalis.

Renginio dalyvius pasveikinusi LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė sakė, kad tarpukario policija buvo esminis valstybingumo ramstis – neatsitiktinai sovietų okupacijos metais policininkai tapo vienu iš pagrindinių taikinių. Visi represuoti, sovietų lageriuose ir tremtyje žuvę policijos pareigūnai buvo pagerbti tylos minute.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis džiaugėsi, kad policija turi tokių entuziastingų, kaip S. Andriušis, istorijos metraštininkų, aukojančių savo pomėgiui laisvą nuo tarnybos laiką. Jis išsakė viltį, kad ateityje kolega, galbūt, išleis net knygą.

Prie palinkėjimų išleisti knygą prisidėjo ir LGGRTC Genocido aukų muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis, pažįstantis S. Andriušį jau ne vienerius metus. Jis teigė, kad S. Andriušis – geriausias tarpukario Lietuvos policijos uniformos specialistas ir vienas iš solidžiausių policijos istorijos žinovų, į kurį pagalbos kreipiasi net muziejininkai.

Kolekcijos autorius minėjo, kad jam vertingiausios tos nuotraukos, kuriose įamžintos policijai reikšmingos akimirkos ir specialiai nerežisuoti siužetai, tokie, kaip valstybės vadovų vizitai, nusikaltėlių sulaikymas, technika ir ginkluotė. Jis sakė, kad, turint tam tikrų įgūdžių, fotografijos tampa puikiu žinių šaltiniu – iš jų galima sužinoti, kaip žmonės rengėsi, kokioje aplinkoje gyveno ir daug kitų dalykų.

Konferencijų salėje susirinkusiems iškilmingo renginio dalyviams koncertavo ir šventinę nuotaiką kūrė vyrų choras „Sakalas“ (vadovas Romas Makarevičius). Simboliška, kad savo kūrybinės veiklos kelią prieš daugelį metų jis pradėjo kaip Vidaus reikalų ministerijos vyrų choras.


Koncertuoja vyrų choras „Sakalas“ Įžangos žodį taria T. B. Burauskaitė Kolegą sveikina A. Stončaitis
Kalba E. Peikštenis Savo mintimis dalijasi kolekcijos autorius S. Andriušis Lankytojai apžiūri parodą
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”