2021 m. lapkričio 29 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Vlado Žeromskio knygos „Vadinkite mane sėjėju“ pristatymas

2014 m. gruodžio 4 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko Vlado Žeromskio knygos „Vadinkite mane sėjėju“ pristatymas.

V. Žeromskis (1906–1993) – buvęs politinis kalinys, muzikantas, instrumentų meistras, poetas. Pristatomoje knygoje publikuojami jo eilėraščiai, atsiminimai apie kalinimą, Baisogalos krašto tautosaka bei jį pažinojusių žmonių liudijimai. Knygos priede pateikiamos dvi kompaktinės plokštelės. Vienoje – V. Žeromskio atliekama muzika ir dainos, kitoje – rež. Kazimiero Musnicko dokumentinis filmas „Melodija rugpjūty“.

Knygos pristatymą vedė LGGRTC vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Vilma Juozevičiūtė. Renginio pradžioje įžangos žodį apie ypatingą prieškario kartą, kuriai priklausė ir V. Žeromskis, tarė LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė. V. Žeromskio kraštietis literatūros tyrinėtojas ir rašytojas Jonas Linkevičius papasakojo susirinkusiesiems apie Palonų parapiją, kurioje gimė ir augo šis neeilinis žmogus. Prisiminimais apie tėvą pasidalijo V. Žeromskio dukra Silva Kuprijanovienė, o kita dukra – knygos sudarytoja ir LGGRTC darbuotoja Birutė Panumienė, papasakojo apie Gulago lagerį, kuriame 1945–1946 m. teko kalėti jos tėvui. Etnomuzikologas doc. Evaldas Vyčinas prisiminė savo pažintį su V. Žeromskiu, o tradicinės instrumentinės muzikos tyrinėtoja dr. Gaila Kirdienė supažindino su muzikiniu V. Žeromskio portretu.

LGGRTC Genocido aukų muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Ramunė Driaučiūnaitė perskaitė susirinkusiesiems V. Žeromskio eilėraščius „Aš – sėjėjas“ ir „Prie nežinomo kapo“, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos katedros folkloro ansamblis „Tatato“ (vad. doc. Evaldas Vyčinas) bei seserys Milda ir Teresė Andrijauskaitės (vad. doc. dr. Gaila Kirdienė) atliko V. Žeromskio grotas melodijas ir dainas.

Renginio pabaigoje B. Panumienė pakvietė visus renginio dalyvius taurei vyno.


Kalba rašytojas Jonas Linkevičius Renginio dalyviai Prisiminimais dalijasi Evaldas Vyčinas
Groja sesės Milda ir Teresė Andrijauskaitės Birutė Panumienė (kairėje) su seserimi Silva Kuprijanoviene Grupė renginio dalyvių
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”