2021 m. gruodžio 1 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Bunkerio tyrimų rezultatų pristatymas

2014 m. spalio 14 d. archeologas dr. Gintautas Vėlius ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) „Gyvosios atminties“ programos vadovas Dalius Žygelis Anykščių rajono savivaldybės, LGGRTC ir žiniasklaidos atstovams pristatė Butkiškių vienkiemyje šalia Andrioniškio (Anykščių r.) esančio bunkerio archeologinių tyrimų rezultatus. Šie tyrimai buvo atliekami LGGRTC užsakymu.

Bunkeris, kuriame 1949 m. rudenį žuvo Rytų Lietuvos partizanų srities vadas Antanas Slučka-Šarūnas, jo žmona srities štabo sekretorė Joana Railaitė-Neringa ir partizanas Juozas Jovaiša-Lokys, yra nepaprastai sudėtingos konstrukcijos. Tai vienintelė Lietuvoje žinoma šachtinė slėptuvė, iškasta iš kalno šlaito, o ne iš viršaus. Bunkerį sudarė dvi susisiekiančios patalpos, buvo suplanuotas ir 50 metrų tunelis atsitraukimui, bet jo nespėta iki galo iškasti. Archeologinių tyrimų metu nustatyta, kad patalpa, kurioje žuvo partizanai, buvo vos 1,5 metro pločio, o aukštis – tik apie metrą. Ji buvo per žema stovėti, bet buvo galima patogiai sėdėti nuleidus kojas į viduryje iškastą duobę – toje vietoje nuo grindų iki lubų būta 1,4 metro.

Archeologinių tyrimų metu taip pat aptikta daug vertingų radinių: kamparo aliejaus ampulė, švirkšto adata, vyriškos ir moteriškos šukos, pypkė, kryželis, karoliukų ir sagų. Vienas įdomesnių radinių – radijo antena.


Dr. Gintautas Vėlius (centre apačioje) pristato susirinkusiesiems atkastą bunkerį Atkasta kalno centre buvusi patalpa, kurioje žuvo partizanai Susirinkusieji apžiūri archeologinių tyrimų metu rastus radinius
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”