2021 m. gruodžio 8 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139,  8 602 04547. El paštas centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Laisvės kovų dalyvių statuso pažymėjimų įteikimai

2014 m. spalio 2 d. Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovėje buvo įteikti Laisvės kovų dalyvių statuso pažymėjimai asmenims, kuriems šis teisinis statusas buvo pripažintas už žydų gelbėjimą Holokausto metu. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) duomenimis, šiuo metu gyvų yra vos 110 tokių žmonių. Nuo liepos 1 d. dokumentus jau spėjo pateikti ir statusas buvo pripažintas 80 žydų gelbėtojų. Nuo spalio 1 d. šiems asmenims taip pat buvo paskirta antrojo laipsnio valstybinė pensija.

Ne visi žydų gelbėtojai galėjo atvykti į iškilmingą renginį – daliai jų sutrukdė garbus amžius ir sveikatos problemos. Neatsitiktinai ir renginį pradėjęs LGGRTC Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisijos pirmininkas Gintaras Šidlauskas apgailestavo, kad delsiant priimti teisinio statuso įstatymo papildymą daug garbaus amžiaus gelbėtojų tiesiog mirė. Jis priminė, kad idėją pripažinti pasipriešinimo dalyviais žmones, kurie priešinosi nacistinės Vokietijos okupacijai gelbėdami savo bendrapiliečius, prieš kelerius metus iškėlė žydų gelbėtojų sūnus Juozas Straupis, kuris taip pat dalyvavo iškilmingame renginyje.

Į renginį susirinkę žydų gelbėtojai išgirdo daug gražių žodžių. LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė vadino juos Dievo žmonėmis, iš išgelbėtos Lietuvos žydų šeimos kilusi Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky – angelais. Gelbėtojų įvertinimu labai džiaugėsi ir renginyje dalyvavusi Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja. Tai jos pastangų dėka tie žmonės yra pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais, apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais.

Teisinio statuso pažymėjimus kartu su leidiniu „Tie, kurie gelbėjo. 1941–1944. Žydų gelbėjimas Lietuvoje“ žydų gelbėtojams įteikė LGGRTC generalinė direktorė T. B. Burauskaitė ir Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisijos pirmininkas G. Šidlauskas. Renginio pabaigoje, sujaudinti iškilmingos ceremonijos, kai kurie žydų gelbėtojai dar pasidalijo savo prisiminimais. Juos taip pat kalbino, fotografavo į renginį susirinkę žurnalistai.


Renginio akimirka.
Kalba T. B. Burauskaitė,
šalia – G. Šidlauskas
Dalis į renginį atvykusių žydų gelbėtojų kartu su savo artimaisiais Iškilmingas teisinio statuso pažymėjimų įteikimas
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”