2017 m. vasario 20 d.
Paieška
Biudžetinė įstaiga, Didžioji g. 17/1, LT-01128 Vilnius, įm. k. 191428780. tel. (8~5) 231 4139, faks. (8~5) 279 1033, centras@genocid.lt
Versija spausdinimui
Memorialinių vietovių ir statinių inventorizacija bei sąvado sudarymas

1. Pagrindinis programos tikslas – atlikti memorialinių vietovių ir statinių, susijusių su Lietuvos gyventojų sovietiniu genocidu ir rezistenciniu judėjimu, inventorizaciją bei sudaryti jų  sąvadą. Rūpintis  šių vietovių ir statinių valstybine ir vietine apsauga, išsaugant jų istorinę ir visuomeninę reikšmę.
Šiam tikslui įgyvendinti renkama informacija apie Lietuvos gyventojų žudynių, partizanų stovyklų, bunkerių, mūšių ir kautynių, žūties, užkasimo, niekinimo, palaidojimo bei atminimo vietoves. Taip pat medžiaga apie geležinkelio stotis iš kurių buvo tremiami ir  išvežami į sovietinius lagerius Lietuvos piliečiai, buvusius NKVD–MVD–MGB pastatus (Vietovių ir statinių skirstymas). Naudojami įvairūs informacijos šaltiniai, tame tarpe ir atsakymai gauti vykdant Valstybinę programą “Atsiminimų apie tremties ir kalinimo vietas, laisvės kovų dalyvių rinkimas 1999–2001 m.” (Klausimynas Nr. 4 “Atmintinos vietos Lietuvoje”).

2. 1994–2010 m. sudarytas Akmenės, Biržų, Jonavos, Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių, Kelmės, Pakruojo, Panevėžio, Prienų, Radviliškio, Raseinių, Šiaulių, Šilalės, Širvintų, Švenčionių, Tauragės, Trakų, Ukmergės rajonų, Birštono, Druskininkų ir Palangos savivaldybių, Panevėžio ir Šiaulių miestų memorialinių vietovių ir statinių sąvadas. Šiuo metu inventorizuojamos vietovės ir statiniai Alytaus, Anykščių, Ignalinos, Kėdainių, Klaipėdos, Kretingos, Plungės, Rokiškio, Skuodo, Utenos, Varėnos rajonuose ir Rietavo savivaldybėje. Pavieniai objektai inventorizuoti Kauno, Lazdijų, Marijampolės, Mažeikių, Molėtų, Pasvalio, Šakių, Šilutės, Telšių, Vilkaviškio rajonuose, Elektrėnų, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Pagėgių savivaldybėse bei Kauno mieste. Viso inventorizuota 2014 vietovių, 387 statiniai, aprašyti ir nufotografuoti 2327 paminklai.

3. 1991–2009 m. į LR Nekilninamųjų kultūros vertybių registrą (dabar Kultūros vertybių registras) buvo įtraukta 25 įvykių vietos, 128 laidojimo vietos ir 12 statinių.
© Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Sukūrė: „Teratekas”